Fotoğraf parasıyla foto-safari keyfi

Gazi Üniversitesi'nde eğitim gören Gökhan Emre Akıl, düğün fotoğraflarından elde ettiği parayla Uganda'da foto-safari yaptı

Giriş Tarihi: 22.10.2013
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Meslek Yüksekokulu 4. sınıf öğrencisi Gökhan Emre Akıl, düğün fotoğrafçılığı yaparak kazandığı parayla Uganda'ya foto-safariye gitti. İstanbul'da doğan Akıl, "İstanbul'un tarihsel dokusu ve eşsiz yapıtları her zaman ilgimi çekiyor. Ben de bu görselliği objektifime yansıtarak kareliyordum. Bir gün bir baktım ki sokağa sadece fotoğraf çekmek için çıkar hale gelmişim" dedi.

'HAFIZAMDAN ÇIKMAYACAK'
Akıl, Afrika gezisini "Kendi ülkemde gelin damat çekimlerimden kazandığım paranın bir kısmını Afrika parasına çevirip oradaki çocuklara ufak tefek harçlık vererek ya da çikolata alarak sonlandırdım. Hayatımın sonuna kadar hafızamdan çıkmayacak bir yolculuğu yaşadım" sözleriyle anlattı. Çocukluğundan bu yana fotoğraf çeken Akıl, "Hayatın içindeki insanları gözlemleyerek ve bulunduğu konumu göze alarak objektifime sığdırmaya çalışıyorum" dedi. Belgesel izlemeyi çok sevdiğini belirten Gökhan Emre Akıl, "Çocukluk hayallerimden biri de Afrika da fotoğraf çekmekti. İzlediğim bir belgesel de Uganda'da yer alan Entebbe ve Kampala bölgeleri anlatılıyordu. Oradaki yaşayan insanların bakışları çok ilgimi çekti. Yine insan, yine o bakışlar. O an ben Afrika'ya gitme kararımı çoktan vermiştim aslında. Kariyerimin bir noktasında Afrika olması gerektiğini düşündüm ve bu bölgeyi tercih ettim" diye konuştu.

BEYAZ ADAM

Fotoğraf çekerken bir çocuktan çok etkilendiğini kaydeden üniversite öğrencisi genç, "Ufak bir çocuk vardı. Hiç konuşmadık. O an ismini bile bilmiyordum. O bana baktı ben de ona. Sonra fotoğrafını çektim ama o halen bana bakıyordu. Daha sonra İngilizce konuştuk. Ona çektiğim fotoğrafı gösterdim. Bana 'muzungu' dedi. Anlamı 'beyaz adam' demekmiş. Ben onu çok sevdim. Birlikte adını bilmediğim bir yemek yedik. Ama ben onu asla unutamadım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fotoğraf parasıyla foto-safari keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN