Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patente hücum var

Patent başvurularında İç Anadolu başı çekiyor. Ankara 405 patent başvurusuyla İstanbul'dan sonra ikinci sırada. Konya, Eskişehir, Kayseri, Kütahya ve Sivas da mucit iller arasında

Birçok sektörde öncü olan İç Anadolu, yenilikçiliği seviyor. İç Anadolu Bölgesi, yenilik ve buluş açısından önemli bir gösterge olan patent başvurularında ilk sıralarda yer alıyor. Ankara, yılın ilk dokuz ayındaki 405 patent başvurusuyla Türkiye genelinde ikinci sırada bulunuyor. Konya, Eskişehir, Kayseri, Kütahya ve Sivas da mucit iller arasında yer alıyor. Patent başvurularında ilk 25'teki illerin 8'ini İç Anadolu kentleri oluşturuyor.

MUCİT BAŞKENT

Yeni buluşlar için yapılan patent başvurularında İç Anadolu Bölgesi önemli bir yere sahip. Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan başvurularda bir patentin verilebilmesi için 3 evrensel kriter bulunuyor. Yenilik, tekniğin bilinen durumunu aşma ve sanayiye uygulanabilirlik patent verilmesi için aranan şartlar arasında. Ocak-eylül döneminde Türk Patent Enstitüsü'ne toplam 3 bin 292 başvuru geldi. İstanbul 1370 başvuruyla ilk sırayı çekerken, Ankara 405 başvuruyla ikinci oldu. Bursa ise 205 başvuruyla üçüncü sırada yer aldı. Başvurularda ilk 25'teki illerin 7'si İç Anadolu Bölgesi'nden çıktı. Konya'dan dokuz ayda 115, Eskişehir'den 53, Kayseri'den 30 patent başvurusu geldi. Kütahya ve Sivas 15'er, Afyon 12, Kırıkkale 6, Kırşehir ve Yozgat ise 2'şer patent başvurusu yaptı. İnovasyon yatırımlarını her geçen gün artıran İç Anadolu Bölgesi'nin gelecek dönemde daha çok patent başvurusu yapacağı tahmin ediliyor.

890 PATENT ONAY ALDI
Türk Patent Enstitüsü, ocak-eylül döneminde 890 patent başvurusuna onay verdi. İstanbul 382 patentle birinci, Bursa 136'yla ikinci olurken, Ankara ise onaylanan 81 patentle üçüncü sırada yer aldı. İç Anadolu Bölgesi'nden Konya dokuz ayda 30, Eskişehir 12, Kayseri 11, Afyon 3, Kütahya ise 2 patent sahibi oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patente hücum var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN