Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 yılda sektör 'dev'i oldu

İş yaşamına tornacılıkla adım atan Süleyman Yenen, her yaştan meraklısı olan lunaparklardaki oyuncakların üretimini yapıyor. Yenen, başarının ardında 40 yıllık tecrübenin olduğunu söylüyor

Giriş Tarihi: 18.11.2013
Bu hafta röportaj yaparken çocukluğuma da yolculuk ettim. Çocukken yılda bir iki kez tüm kardeşlerimizle birlikte gittiğimiz Gençlik Parkı'nda oyuncaklarla geçirdiğim o büyülü anlara tekrar dönüş yaptım. Bu defa adres Nata Vega AVM'nin içinde yer alan Tekin Lunapark'ın bünyesindeki Fun Land Eğlence Merkezi oldu. Merkezin sahibi Süleyman Yenen'le oyuncaklara binip röportaj yaptık.
Kendinizden bahseder misiniz?
* 1959 Beypazarı doğumluyum. Üç çocuğum var. Yıllar önce tornacılıkla başladığım bu işi çok sevdim ve kendimi geliştirmek için çalıştım. Büyük sanayide 50 metrekarelik dükkanda Gençlik Parkı'ndaki lunaparkın aletlerinin bakım ve onarımını yapıyorduk. Sonrasında 'neden biz bu aletleri üretmeyelim?' diye kendimize sorduk ve üretime başladık. Sektörde 40 yılı devirdik.
Tornacılıktan bugüne geldiğiniz nokta neresi?
*
50 metrekarelik küçücük bir dükkanda başladı serüvenimiz. Ostim'de atölye ve ofis olarak kullandığımız yerden Temelli'deki iki fabrikaya geçtik. Sektörün güçlü aktörlerinden biri olmayı başardık. Eskiden lunapark malzemelerinin çoğu İtalya'dan gelirdi. Bizim gibi firmalar ise ürünlerin bakımını yapardı. Biz, önceleri bu ürünlere benzer oyuncaklar yapıyorduk. Şu an kendi Ar-Ge birimimizde geliştirdiğimiz teknolojilerle çok iyi ürünler tasarlıyoruz. Fiyat olarak da İtalya'dan daha iyiyiz. Şimdi bizim ürünlerimizi İtalya'ya satıyoruz. Bu bizim için büyük bir gurur.
Oyuncakların tamamını siz mi imal ediyorsunuz?
* Tamamı bizim kendi işimiz. Elektrik, elektronik, polyester, boya, A'dan Z'ye kadar kendimiz burada bitiriyoruz. Dışarıdan aldığımız bir şey yok. Tamamı, her şeyi Türk malı, kendi malımız.

8 ayda anahtar teslimi lunapark

Anahtar teslimi lunapark kurduğunuzu söylediniz. Bu konuyu biraz detaylandırabilir misiniz?
*
Müşteri genelde bir ön araştırma yapıp bize geliyor. Ama biz onları bilinçli olarak yönlendirmeye özeniyoruz. Lunaparkın yüzölçümü mesela bizim için çok önemli. Buna göre oyuncakları seçiyoruz. Hangi oyuncağa ne yoğunlukta talep geldiğini çok iyi biliyoruz. Lunaparkı kurup, kullanıcılarına eğitimini verip teslim ediyoruz. Tabi ki en önemli şey bakımları. Bu konuda müşteriyi en iyi şekilde bilgilendiriyoruz ve destek oluyoruz.
Bir lunapark kurmak için ne kadar zamana ihtiyacınız oluyor?
* İstenilen oyuncakların niteliğine göre değişebiliyor Mesela bir tek oyuncağı kurmak bizim dört ayımızı alıyor. Ortalama 7-8 ay gibi bir sürede anahtar teslimi lunapark kurabiliyoruz.
Bugüne kadar kaç tane lunaparka hayat verdiniz?
*
Türkiye ve yurt dışında 50 yerde lunaparklarımız var. Yurt dışında Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Dubai, Libya, Cezayir, İsveç, İsviçre, Polonya, İtalya'ya satışımız oldu.

İhracatta siyasi sorunlar yaşıyoruz

İhracat da yapıyorsunuz. Karşılaştığınız sorunlar var mı?
*
Var tabi. Cezayir ile yaşıyoruz. Orası İngiliz sömürgesi altında olduğu için Türkiye'ye iş vermek istemiyorlar. Mesela peşinat vermiyorlar. 1.5-2 milyon euro'luk malzemeyle iş yapıyoruz. Peşin para olmadan işi bitirmeye çalışıyoruz.
Burası Türkiye'nin en büyük kapalı alanda yer alan lunaparkı. Bu fikir nasıl gelişti?
* Araştırmalarımız sonucu sektördeki boşluğu tespit ettik ve yatırım yapmaya karar verdik. Nata Vega AVM, ülkemizin en prestijli merkezlerinden biri. Burada yatırım yapmanın doğru olacağını düşünerek Türkiye'nin en büyük kapalı lunaparkını hayata geçirdik.
Buranın özelliği ne?
* 7'den 70'e herkes burada eğlenebiliyor. Çocuklar, büyükler, yetişkinler için oyuncaklarımız var. Biz bu tesisi kışa yönelik yaptık. Kışın da herkes lunaparkta eğlenilebilecek.
Peki bu adrenalini yüksek oyuncaklarda düşme ya da kaza riski nedir?
* Kesinlikle öyle bir şey yok. Biz iki yıl garanti veriyoruz. İki yıldan sonra isterse müşteri, bakımlarını yapıyoruz. Bazı müşterilerde bunu kendileri yapmak istiyor. Genellikle arızalar bundan çıkıyor. Eğer bakım yapılmazsa ufak tefek kazalar yaşanabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yılda sektör 'dev'i oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN