Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fuarcılığın gelişmesi için direkt uçuş şart

Uluslararası fuar organizasyonları yapan HHB Organizasyon yöneticisi Şule Dadak Dayangaç, Başkent'e yurt dışından direkt uçuşlar olmadığı sürece fuarcılığın gelişmeyeceğini söylüyor

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Yurt dışında aldığı eğitimi Türkiye'nin en iyi fuarcılık firmalarından birinde çalışarak pekiştiren Şule Dadak Dayangaç, 2010 yılından bu yana kendi kurduğu HHB Organizasyon'la ulusal ve uluslararası fuar organizasyonları gerçekleştiriyor. Fuarcılığın tüm dünyada çok önemli bir sektör olduğunu belirten Dayangaç, son dönemde yapılan Congresium gibi büyük fuar merkezlerine rağmen direkt uçuş olmadığı sürece Başkent'in bu konuda fazla yol alamayacağını söylüyor.
Bize kendinizi anlatır mısınız?
*
Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde maliye okuduktan sonra Londra'ya gittim ve beş yıl orada yaşadım. City Üniversitesi'nde uluslararası marketing, daha sonra turizm otelcilik alanlarında master yaptım. Üniversitede supervisor olarak çalıştım. İstanbul'a geldiğimde babamın ısrarlarına dayanamayarak CNR'de Uluslararası Fuar Koordinatörü olarak çalışmaya başladım. Burada moda, tekstil, mobilya gibi değişik sektörlerdeki fuarların yurt dışı koordinasyonlarını organize ettim. Burada çok fazla yurt dışı gezilerim vardı. Bu da çok iyi ve sağlam bir network edinmemi sağladı. Bu network ile CNR'den ayrıldıktan sonra da ilişkilerim değişmedi. Sonra Ankara'ya geldim ve HHB Organizasyon adıyla kendi firmamı kurdum.
Kendi firmanızı kaç yılında kurdunuz?
* 2010'da… Sıfır sermayeyle iki kişi kurduk. Çeşitli organizasyonlar ve fuarlar düzenledim, yurt dışı fuarların Türkiye temsilciliklerini aldım ve o şekilde bir başlangıç yapmış oldum. Ufak kongreler yaparak bir müddet daha devam ettikten sonra daha önceki iş deneyimimde kazandığım yurt dışı networklarını da kullanarak uluslararası organizasyonlara yöneldim. Bu arada Uluslararası Kongre Derneği'ne üye oldum. Türkiye Seyahat Acenteleri Derneği'nden TÜRSAB belgemizi aldık, acente olduk ve Favour Turizm adında acentemizi açtık. Kongre yapmak için acente belgesine sahip olmak gerekiyordu; bunu da başarı ile gerçekleştirdik.
Peki, ne tür organizasyonlar yapıyorsunuz?
* Yurt dışı bağlantılarım sayesinde Amerikan Elçiliği'yle çalışmaya başladım. Türkiye'de ve yurt dışında onların yurtdışı heyetlerini karşılıyor, kongre ve fuar organizasyonlarını yapıyoruz. Geldiğimiz noktada en yüksek ihaleye girebilecek niteliğe sahip bir şirketiz. Organizasyonlarımız ağırlıklı olarak İstanbul ve Antalya'da gerçekleşiyor. Ankara'da da var ancak daha küçük çapta organizasyonlar.
Yeni bir proje aldığınızda neler yapıyorsunuz?
* Öncelikle bir proje üretiyoruz. Bu proje ile ilgili bakanlıklar, ilgili dernekler, sektörün belli başlı büyük firmalarının da desteğini alarak uluslararası organizasyonlar düzenliyoruz. Biz bu organizasyonları yaparken perde getirelim, teknik malzemeleri, hostesleri koyalım diye düşünmüyoruz. Mesela yapacağımız organizasyon enerji sektörü ise ilgili bakanlığın desteğini alarak tüm dünyadaki enerji dernekleri ile değişik hedef ülkeleri belirleyip onların ticaret odalarıyla iş birliğine giriyoruz ve kongreye davet ediyoruz.
Bu büyük bir ekip işi olsa gerek...
*
Evet, iki kişi olarak başladığımız serüvenimizde şu an çok sayıda insan istihdam eder hale geldik. Bu sayı, düzenlediğimiz büyük çaplı organizasyonlarda daha da artıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Fuarcılığın gelişmesi için direkt uçuş şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN