Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali ÖCAL: İlham veren hayatlar

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Bir "Dünya Engelliler Günü"nü daha geride bıraktık. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günün önemine dair ciddi etkinlikler tertip edildi. Yeterli mi? Asla… Türkiye'nin bu alanda yapacağı çok iş, katedeceği çok yol var. Verilen çabaları asla küçümseme gibi bir lüksümüz olamaz. Bu konuda arzulanan duyarlılığın oluşması için konunun sürekli gündemde tutulması gerekir.
Daha ciddi projelerin hayata geçmesi lazım. Ülke nüfusunun neredeyse yüzde 15'inin dahil olduğu böyle bir sıkıntıda, çağdaş ülkelerin yakaladığı başarıya ulaşmak için çok büyük çaba harcamalıyız.
Ankara'da da hafta boyunca birçok faaliyeti takip etmeye çalıştık. Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı tarafından "Engelliler ve Spor'' konulu bir panele katıldık. Yrd. Doç. Dr. Hakan Sunay'ın yönettiği panelde Türkiye Milli Paralimpik Komite Başkanı Yavuz Kocaömer, Bedensel Engelliler Federasyon Başkanı Şerefhan Demirhan, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nden Doç.Dr. Ferda Gürsel, 2008 Paralimpik Olimpiyatları Okçuluk Şampiyonu Gizem Girişmen, görme engelli Milli Halterci Adem Arslan, çok önemli mesajlar verdi.
Çok ciddi ve acı tespitlerde bulundular.
Onları dinlerken inanın zaman zaman soğuk terler döktüm.
Sorunun aşılmasında sporun gücünün hala yeterince kullanılmaması insanı üzüyor. Sporun yerinin ve öneminin her gün artığı günümüzde, bu muhteşem gücü kullanıp evlerinden çıkmaya korkan milyonlarca engelliye ulaşmakta maalesef yeterince başarı gösteremiyoruz.
Diğer yandan da Gizem Girişmen'i dinlerken öyle büyük gurur duydum ki anlatamam.
Bundan 6-7 yıl önce mezun olduğu Tevfik Fikret Lisesi'nde de bir panele katılmıştı. O gün de çok önemli mesajlar vermişti. Bugüne kadar çok şey başardı; onları bu satırlara sığdırmam mümkün değil.
Hiç unutmuyorum, Gizem için öğretmenleri, "Biz öğrencilerimizden bir şey öğrenmeyiz sanırdık.
Oysa yanılmışız, Gizem bize çok şey öğretti"
demişlerdi.
Ne kadar haklılarmış! Gizem Girişmen gibi "İlham Veren Hayatlar"ın kahramanlarını bu ülke engellerin aşılmasında çok iyi kullanmalı.
Ayrıca bu eğitim öğretim yılında Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi çok ciddi etkinliklere imza atıyor.
Dekan Mitat Koz ve tüm öğretim görevlisi arkadaşlarını, spor adına verdikleri ciddi çabalar için kutluyorum. Gölbaşı Kampüsü'nde spor adına yeni umutların yeşereceğine yürekten inanıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali ÖCAL: İlham veren hayatlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN