Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcak para gıdada var

Bugüne kadar elektrik ve inşaat alanında adını duyuran Gökhan Ulusoy, gıda sektörüne de el attı

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Babasının memuriyeti dolayısıyla Ankara'ya göç eden ve kaderi değişen Gökhan Ulusoy, birçok sektörde başarılara imza attı. Ulusoy, hedeflerine nasıl ulaştığını SABAH Ankara'ya anlattı. Farklı sektörlerde çalışan Ulusoy, son yatırımı olan Ban Aspava'nın kapılarını da okuyucularımıza açtı.
Kendinizi anlatır mısınız?
10 Şubat 1965'te Sivas'ta doğdum. Babamın devlet memurluğunu tercih etmesi nedeniyle 9 aylıkken Ankara'ya göç etmişiz. Hayatımın ilk yılları ekonomik durumumuzun iyi olmaması nedeniyle varoşlarda geçti. Tezgahtarlıkla başladığım iş hayatıma 1990 yılında elektrik üzerine ilk işyerim olan Başak Elektrik'i açtım.
Elektrik sektörüne girerken sermayeniz var mıydı?
Babam Ziraat Bankası'nda devlet memuruydu. Bankadan borç para alarak, bana sermaye olarak vermişti. Annem ise 'evlenirken takarım' diye aldığı üç bileziği de bana destek olarak verdi. Kayınbiraderimle ortak olarak bu serüvenin içine atıldık. İşin gerçeği eksi sermaye ile başladık diyebiliriz.
Şanslısınız o zaman...
Rahmetli Özal dönemini biliyorsunuz. Piyasa çok hareketliydi. Elektrik malzemesi yetiştirmekte güçlük yaşıyorduk. Babam en büyük destekçimizdi. 1994 yılında kayınbiraderimle yollarımızı ayırdık. Sonra kardeşlerimle yoluma devam ettim. 2002'de elektrikle iç içe olan inşaat sektörüne girme kararı verdim.
İnşaat sektöründe neler yapıyorsunuz?
Çankaya Yıldız'da başladığımız yap-sat modeliyle konut yapımına Çankaya, Etimesgut, Yenimahalle ve Eryaman bölgesinde devam ettik. Yap-sat modelini özellikle tercih ediyoruz. Öncelikle arsayı buluyor, konutu yapıyor ve satıyoruz. Projelerimizin hepsi özel proje olduğu için sonuçta mükemmel oluyor.

Turizm sektörüne de girmeyi hedefliyorum
Son girişiminiz Ban Aspava mı?
Esat Caddesi üzerinde arkadaşlarımla ortaklaşa girişimde bulunarak 15 gün önce Ban Aspava'yı açtık. Müteahhitlikte önce binayı yaparsın sonra satmayı beklersin. Yatırımın geri dönme süresi oldukça uzundur. Oysa gıdada sıcak para var. Müşteri yemeğini yer, hesabını öder ve gider. Günlük nakit akışını çözmek için güzel bir formül gıda sektörüne girmek.
Hayal ettiğiniz başka bir sektör var mı?
Hayat yarışına girdiğim günden bu yana iki insanı kendime idol olarak gördüm. Biri rahmetli babam Aziz Ulusoy, diğeri bana ticareti öğreten, yolumu açan Hamdullah Odabaşı. Öyle ki kaderim beni hep onun izinden götürmüştür. Elektrik, çiftlik, müteahhitlik hep O'nun yaptığı benim de örnek alıp yatırım yaptığım işler oldu. Bir hayalim daha var, turizm işine yatırım yapmak. Bu bir otel işletmeciliği, plaj işletmeciliği ya da turizmle ilgili herhangi bir şey olabilir. Ama günü geldiğinde mutlaka gerçekleştireceğim bir hedef.

Bayrağı çocuklarım devralacak
Organik tarım yapıyorsunuz anladığım kadarıyla...
Evet, tüm ürünlerimiz organik. Çünkü satmayı bırakın her şeyden önce çocuklarımı buradaki ürünlerle besliyorum. Maliyetleri çok yüksek ama içimiz her üründe çok rahat. Şu an yeni yeni ticaretine başladığımız bu ürünlerin sertifikalandırma sürecini de beraberinde başlattık. Yanımızda çalışanları bir takım eğitimlerden geçirerek organik tarım konusunda bilinçlendiriyoruz. Çocuklarınız var mı? n İki çocuğumuz var. Büyük oğlum Sercan Atılım Üniversitesi'nde İç Mimarlık okuyor. Küçük oğlum Berkcan Yüce Koleji'nde 7. sınıf öğrencisi. Eşim Berrin ev hanımı. Çok güçlü bir aile bağımız var. Tüm başarılarımda eşim hep yanımda olmuş ve beni desteklemiştir. O benim en büyük şansım. Kendisine teşekkür ediyorum.
Çocuklarınız sizin mesleğinizi devam ettirecek mi?
Var. Sercan mimarlık okuyor. 2 sene sonra şirketin başına geçmesini planlıyorum. Berkcan ise futbola meraklı. Fenerbahçe futbol altyapısında oynuyor. Yeteneği var. Biz de destekliyoruz. Çocuklarımızın ülkemize katma değer katacak işadamları olmalarını çok istiyorum. Ben hayatı dört çarpı dört bayrak yarışına benzetiyorum. Babam dedemden, ben babamdan, çocuklarımda benden devralacaklar bayrağı. Dileğim çocuklarımızın daha başarılı işlere imza atmaları, Avrupa'ya açılmaları. Ülkemize değer katacak projelere imza atmaları.

100'ün üzerinde konut inşa ettik
Ankara'da kaç bina yaptınız?
Şu ana kadar sekiz bina yaptım. Bu da 100'ün üzerinde konut demek. Özellikle Çankaya'da "Ulusoy" marka oldu. Emlakçıların ve ev satın alacakların ilk tercihleri arasında yer alıyoruz. Ben bu işin eğitimini almadım ama işe girerken çok iyi bir ekip oluşturdum. Bu da bizim başarımızın anahtarı oldu.
Başka ne tür yatırımlarınız var?
Ben değişik alanlara yatırım yapmayı seviyorum. Doğaya olan tutkum nedeniyle Gölbaşı'nda Haymana Yolu'ndaki çiftliğimizde büyük ve küçükbaş hayvancılıkla ve tarımla uğraşıyoruz. İzmir Urla'da zeytinliğimiz var. Sığacık'ta da bir mandalina bahçesi almak için girişimlerim oldu. Elde ettiğimiz gıda ve hayvancılık ürünleriyle ilgili değişik yatırımlarımız söz konusu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcak para gıdada var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN