Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'En yakın eczane' her zaman ihtiyaç

Giriş Tarihi: 6.1.2014

Yüzyıllar geçip gitse de eczanelerin işlevi değişmiyor. Günümüzde de her mahallede önemli bir yeri olan eczanelere her zaman ihtiyaç duyuluyor

Çocukluğumuzdan kalan izler arasında hiç şüphesiz mahallemizdeki eczacımız da önemli bir yer tutar. Küçük hastalıklarımızda, annemizin ilk gittiği yer, evimizin karşısındaki eczane olurdu. O günden bugüne hala eczacılara olan ihtiyaç bitmedi. Sağlıkla ilgili merak ettiğimiz her şeyi "en yakın eczane"ye rahatlıkla danışabiliyoruz. İşte o başarılı, güler yüzlü, hayata hep kendi tabiriyle bardağın dolu tarafından bakan iş kadınlarından birisi, Eczacı Yeşim Belli bu haftaki konuğumuz.
Bize kendinizden bahseder misiniz?
İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim Samsun'da tamamladıktan sonra 1990 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldum. Ardından yabancı dilimi geliştirmek amacıyla altı ay süreyle Londra'ya gittim.
Dönüşte hemen eczacılık mesleğine mi başladınız?
Hayır, babamın kurucusu olduğu okulun ilkokul bölümünde, o zamanın çarşaf listelerini ve defterlerini tutuyordum. Aslında bu iş, temizlik elemanlarının yaptığı işin bir üst sınıfı diyebilirdim. Benim için güzel bir deneyim oldu.
Peki, eczane açmanız nasıl oldu?
İlk eczanemi Samsun'da açtım. Ankara'ya gelişimle beraber optik ve kozmetiği de ekleyerek yeni bir eczane açtım. Zaman içinde Kızılay'ın çehresinin değişmesiyle birlikte Ümitköy'e taşınmaya karar verdim. 2010 yılının başında şu an içinde bulunduğumuz üç katlı villayı alarak geniş ve değişik bir konseptteki eczanemde yoluma devam ediyorum.
Babanızın hayatınızdaki rolü neydi?
Babam benim hayatımda oldukça önemli bir insandır. Mimarlık istememe rağmen onun tavsiyelerine uyarak eczacılığı seçtim. Hiç pişman olmadım ama mimarlığa duyduğum ilgiyi de kaybetmedim. Eğitimci olmanın getirdiği birikimlerle bize hep yol gösterdi. Hem ağabeyimin hem de benim her zaman yanımızda olmuş, desteklemiştir.
Etkilendiğiniz bir anınız var mı?
Her baba gibi babam da bize çok nasihat ederdi. Lise yıllarımda unutamadığım bir söylemini paylaşmak istiyorum: "Sahip olduğunuz maddi değerlere, paraya, mala, mülke asla güvenmeyin. Bir günde hepsini kaybedebilirsiniz." Bir de hem iş hem özel hayatında kul hakkına çok önem veren, dikkat eden bir kişiliği vardı babamın. Bu da benim içime işlemiş önemli bir kavramdır.

Müşterilerimizi düzenli cilt bakımıyla takip ediyoruz

Kozmetik ürünler için mağaza mı yoksa eczane mi tercih edilmeli?
Dermokozmetik bölümümüzde her zaman iyi eğitim almış kendi estetisyenlerimiz çalışıyor. Bizler sağlık kurumuyuz. Bu nedenle verdiğimiz hizmet, ticari kaygıdan uzak ve doğru olmak zorunda. Müşterinin yaşına, yaşam tarzına, cilt yapısına en uygun ürünleri seçer ve uzmanlarımız tarafından yapılan düzenli cilt bakımlarıyla takip ederiz.

Bitkisel tedavinin de yan etkileri var

Bitkilerle tedavi, gündemde olan bir konu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan bitkilerle tedavi konusunda yazılı ve görsel basında abartılı ve çoğu zaman yanlış bilgiler yer alıyor. Aktarlarda, marketlerde hatta benzin istasyonlarında 'yüzde yüz doğaldır, zararsızdır' sloganlarıyla satılan bitkisel ürünler, halk sağlığını tehdit ediyor. Bitkiler de sanıldığı kadar masum değil. Yan etkileri ve kişinin kullandığı diğer ilaçlarla etkileşimi mutlaka bilinmeli. Ürün seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli konu, doğal desteklerin kaliteli hammaddelerden elde edilmiş olmasıdır.

"Eczacılar, ücretsiz sağlık danışmanıdır"

Eczanelerin çehresi değişiyor, sorunları ise sürekli gündemde. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?
Evet, eczaneler gerek metrekare gerek ürün çeşitliliği, tasarım, eczacı-danışan iletişimi açısından bir değişim içinde. Örneğin ilaçlar çekmecelere girdi. Bu hem yer tasarrufu sağlıyor hem de ilacın korunması açısından daha güvenli. Eczaneler sadece hastalık anında değil, var olan sağlığı korumak, kaliteli yaşam ve yaşlanmayı geciktirme, kozmetiklere oranla daha güvenli olan dermokozmetikler için başvurulan bir sağlık merkezi olarak çalışıyor. Doğru olan da budur zaten. Dermokozmetikler, bitkisel çaylar, doğal besin destekleri, hamile ve bebek bakımı, ağız ve diş sağlığı, bizim eğitim alanımızın içinde olan konular. Ancak ilaç da kimliğimizin olmazsa olmaz şartı. Bizleri marketten, bakkaldan, aktardan farklı ve özel kılan ilaçtır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'En yakın eczane' her zaman ihtiyaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN