Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankaralı iş insanlarına evrensel vizyon hedefi

Şubat ayında gerçekleştirilecek Ankara Genç İş Adamları Derneği seçimlerinde tek kadın aday olan Fatma Semiz, projelerini uluslararası platformlara taşımak için çalışacağını söyledi

Giriş Tarihi: 20.1.2014
Ankara Genç İş Adamları Derneği'nin (ANGİAD) şubat ayında yapılacak seçimlerinde tek kadın aday olarak öne çıkan Fatma Semiz, iş hayatındaki tecrübelerine ve liderlik özelliklerine güvendiğini söylüyor. Semiz, başkanlık koltuğuna oturduğu takdirde ANGİAD'ın başarılı projelerini uluslararası platformlara taşımak için gayret göstereceğini de ifade ediyor.
Bize kendinizden bahseder misiniz?
* 38 yıldır inşaat alanında faaliyet gösteren aile şirketimizde 13 yıldır yönetim kurulu üyeliği ve PİD Group Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini icra ediyorum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra ABD'nin Los Angeles kentindeki American İntercontinental University'de işletme üzerine masterımı tamamladım. University of California Los Angeles'da İnternational Business ve Java Script üzerine Extension programlarını bitirdim. SABAH Gazetesi'nde Ankara ekonomisi ve ticareti üzerine iki yıl köşe yazarlığı yaptım. Avrupa Birliği projeleri, KOBİ ve Kalkınma Bakanlığı'nın iş adamlarını destekleyici hibe ve sosyal içerik projelerinde eğitim aldım.

"CAMİAYI BİLİYORUM"

ANGİAD'ın yaklaşan seçimlerinde ilk kadın aday olarak adınızı duyuyoruz. Neden ANGİAD, hayatınızdaki yeri ne?
* ANGİAD'ın yalnızca benim hayatımda değil, o çatı altında bulunan her bireyin hayatında önemli bir yeri var. Benim ANGİAD ile bağım, 13 yıl önce çok genç yaşta başladı. O tarihte biraz ürkerek, biraz korkuyla girdiğim dernekte bugün 'tarihinde ilk kadın başkan adayı' olma gururunu yaşıyorum. 2001 yılından bu yana, iki kez yönetim kurulu üyeliği, üç kez kadın platform başkanlığı, son dönemde de başkan yardımcılığı görevlerimi tamamladım. Bütün görevlerim bana önemli deneyimler kazandırdı. ANGİAD camiasını bilen, bütün üyeleri ile aynı ortak duygu ve düşünceleri paylaşan biri olarak, derneğimizi önümüzdeki dönemde daha başarılı noktalara taşıyacağıma inanıyorum.
Ankara'daki kadın girişimcilerin sayısı yeterli mi sizce?
* ANGİAD'ın ilk kadın başkan adayı olmak benim için gurur verici olsa da Başkentimiz için maalesef biraz geç kalınmış bir durum. Son yıllarda tüm dünya ülkeleri kadın girişimcilerin ve kadın istihdamının artırılması için büyük çabalar gösterirken bizlerin de sivil toplum kuruluşları olarak örnek bir yapıya kavuşmamız gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Bu anlamda benim ANGİAD başkan adaylığımın da kadınların STK'lardaki etkinliği açısından büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Tarihinde ilk kez bir kadın aday çıkaran ANGİAD'ın bu kongrede yeniden tarih yazmasını ve değerli üyelerinin bize görev vererek Türkiye'deki öteki STK'lara örnek olmasını diliyorum.
22 yıldır hiç bir kadın adayın çıkmadığı ANGİAD'a başkan adayı olma cesaretinizi neye bağlıyorsunuz?
* Liderlik özelliği taşıdığıma ve ekip ruhunun önemine çok inanıyorum. Bugünkü cesaretim, kendime olan güvenim ile birlikte bana inanan, güvenen ve sonuna kadar destekleyen ekibimden kaynaklanmaktadır. Adaylığımdaki cesaretin sebebi ise çok emek vererek bitirdiğim projeler ve aldığım başarılı sonuçlardır. Çıktığım yoldan asla dönmeyen bir kişiliğe sahibim. Hayat, insanın cesaretiyle orantılı olarak daralır ya da genişler.
Seçim projelerinizden bahseder misiniz okuyucularımıza?
* ANGİAD başkan adaylığımı açıkladıktan sonra ekibimi oluşturmak için 500 'e yakın üyemizi tek tek iş yerlerinde ziyaret ederek onları tanımaya, sektörel sorunlarını anlamaya çalıştım. Dernek içerisinde aktif olmayan üyelerimizi aktifleştirerek büyük bir ekibe sahip oldum. Gönüllü olanlar, benimle çalışmak isteyen arkadaşlarımla 'ANGİAD Vizyon 12' ekibimizi oluşturduk ve hemen her sektöre hitap edecek projeler hazırladık. Uzun süren çabaların sonucu hazırladığımız bu projeler, şu ana kadar Ankara'da hiç ele alınmamış çalışmalardır.

"ÇALIŞMA GRUBU KURDUK"

Öne çıkan projeniz hangisi?
* ANGİAD, başarılı projelere imza atmış, ev sahipliği yapmıştır. Benim de içinde olduğum ekiple bu başarıları gerçekleştirdik. Vizyon 12 Çalışma Grubu'nun hedefi ise yeni dönemde bu çalışmaları uluslararası platforma taşımak, ANGİ- AD üyelerinin ticari faaliyetlerini geliştirmek olacaktır. Son yıllarda Türkiye ticarette ve sanayileşmede ilerleme kaydetti. Bu doğrultuda Başkent ekonomisine de katkıda bulunmaktadır. Özellikle ANGİAD camiası artık sadece kendi pazarında rekabet etmek yerine global pazarda rekabet vermeyi hedefliyor.


ARKADAŞINA GÖNDER
Ankaralı iş insanlarına evrensel vizyon hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN