Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üçüncü uçak ambulansını hizmete sokacak

Yüksek teknoloji alanında yaptığı yatırımlarla adını duyuran İş Kadını Nuray Maleri Karalar, uçak ambulans sektöründe iddialı

Giriş Tarihi: 27.1.2014

Türkiye' de her iş insanının örnek aldığı bir isim... Nuray Maleri Karalar, hayallerini kurarken sadece kendisini değil Türkiye'yi ve tüm insanlığı düşündü. Yurt dışında karşılaştığı hava ambulanslarının neden ülkesinde de olmadığını sordu kendi kendine. Bunun için uğraştı ve Başkent'e iki tane hava ambulansı kazandırdı. Bir üçüncüsü yakında, onun uğraşlarıyla hizmete girecek.
Nuray Maleri Karalar kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?
Çanakkale Çan doğumluyum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden 1992 yılında mezun oldum. Yüksek teknoloji alanında Türkiye'de yatırım yapıp yerli üretim yapan ve havacılık alanında hizmet veren bir iş insanıyım. Mühendislik Fakültesi'ndeki öğrenciliğim esnasında hem çalışıp, hem okudum. Girişimciliği, iş hayatındaki zorlukları bizzat yaşayarak düşe kalka öğrendim. Tıpkı yüzme bilmezken denize atılıp yüzmeyi öğrenmek gibi bir şeydi. Hayatta kalmak için çok çalışmanız, çabalamanız gerekiyor.
Kaç yıldır bu sektördesiniz?
24 yıldan beri Savunma Sanayi ve Havacılık alanında üretim yapıyorum. Firmalar grubumuzda, teknik ağırlıklı çoğu mühendis olan 400'ün üzerinde çalışanımız var. Türkiye'nin teknoloji ağırlıklı üretim ile kalkınacağına baştan beri inandım ve inandığım projelerin peşinden, ülkesini seven bir insan olarak ekiplerimizle beraber yılmadan koştum. Karşılığında da marka değeri yüksek firmalar ortaya çıktı. Firmalarımın ürettikleri ile Türkiye ekonomisine katkılarını görmek bana büyük haz veriyor.

BİR YILDA BİN HASTA
Ne tür hizmetler veriyorsunuz?
Hali hazırda bünyemizdeki firmalarımızda, Havacılık operasyonlarının tamamından sorumluyum. Hava Operatörü lisansı olan Sportif Havacılık'da, ambulans donanımlı ve Avrupa'dan Amerika'ya direkt gidebilecek kapasiteye sahip, tam yoğun bakım donanımlı iki uçağımız ile Türk vatandaşlarına uçak ambulans hizmeti veriyoruz. İzmir'de ve Gaziantep'deki havaalanlarında iki hangarımız var, üçüncü hangarımız da Ankara Esenboğa Havalimanı'nda üç ay içinde kullanıma açılacak. Son bir yılda binin üzerinde hastanın yurt içinde naklini gerçekleştirdik, yurt dışından Türkiye'ye getirdik.

AİLE HAYATINI GÖZETİYOR
Bu yoğunlukta ailenize de vakit ayırabiliyor musunuz?
Yoğun bir iş hayatım var. Çünkü manevi değeri çok yüksek olan bir iş yapıyorum, sorumluluklarım çok büyük. 15 yaşında bir kızım, 12 yaşında da bir oğlum var. Her ikisi ile de çok iyi anlaşıyoruz. Sanki büyümüş de küçülmüş gibiler, arkadaş gibi birçok konuyu paylaşıyoruz ve birbirimizden fikir alıyoruz. Çocuklar insana sabırlı olmayı, emeğin ne kadar kıymetli olduğunu çok güzel anlatıyor. Aile ve iş hayatımın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da görev yapıyorum. TürkÇin İpek Yolu Derneği (TÜÇİDER) Başkan Vekiliyim, ANGİKAD ve KAGİDER üyesiyim. Sosyal çevrenin her zaman iş hayatına katkıda bulunduğuna inanıyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü uçak ambulansını hizmete sokacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN