Başkent'e dair büyük hedefler

GGYD Başkanı Nezih Allıoğlu, çalışma disiplini, yönetim anlayışı ve projeleriyle Başkent'in iş hayatına önemli katkılar sağlıyor

Giriş Tarihi: 3.2.2014
Küçük sarmaşıklar büyük fırtınaları atlatmak için birbirine sarılırlar, sözü bana hep sivil toplum kuruluşlarını hatırlatır. Hedefine adım adım yaklaşan başarılı bir sivil toplum kuruluşu olan Genç Girişim ve Yönetişim Derneği'nin Başkanı M. Nezih Allıoğlu bu hafta ki konuğumuz.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği'ne iki dönemdir başkan seçilmenizden dolayı tebrik ediyorum. Okuyucularımıza derneğinizden bahseder misiniz?
19 Mayıs 2003 tarihinde az sayıda gönüllü tarafından kurulan Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD), Ulu Önder Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ne armağan ettiği bu anlamlı günde kurulmasının onurunu ve sorumluluğunu hep bilerek yoluna devam etmiştir ve edecektir. Derneğimiz, bir taraftan üyeler arasında ticareti ve dostluğu pekiştirirken bir taraftan da yardım faaliyetleri ile ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan, deprem gibi doğal afetlerle mağdur olan insanların imdadına yetişen, diğer taraftan da karar alma mekanizmalarına etki ederek, toplumsal taleplerin karar alıcılara iletilmesinde rol üstlenen bir sivil toplum kuruluşudur.

ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
Bize geçen dönem yaptığınız projelerinizden bahseder misiniz?
15 Ocak 2012 tarihinde yönetime geldiğimiz gün 'şeffaf yönetim anlayışı' ile derneğimizi yöneteceğimizi üyelerimize söylemiştik. Bu bağlamda yapılan tüm yönetim kurulu toplantılarını üyelerimize açık yaptık. Dileyen her üyemiz toplantılarımıza katılıp öneri ve eleştirilerini bizimle paylaştı. Üyelerimizi daha yakından tanımak, yaptıkları işleri anlamak için iş yerlerinde ziyaret ettik. Onları dinledik, uygulanabilir önerileri değerlendirdik ve uygulamaya soktuk. Üyelerimize ve yanlarında çalışan personele eğitim verdik. Yaptığımız eğitim ihtiyaçları anketlerine göre dernek merkezimizde eğitimler düzenledik. KOSGEB'le gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında 'girişimcilik' eğitimleri verdik. Bu eğitimler sonucu katılımcılarımızın aldıkları sertifikalarla KOSGEB'den 100 bin lira destek almalarının önünü açtık. Elli gönüllü üyemize yönderlik eğitimi verdik.

ÜYELERİMİZ YURT DIŞINDA ANLAŞMALARA İMZA ATIYOR

Üyelerimizin ticaretine katkıda bulunduk dediniz, bunu nasıl başardınız?
Belirli periyotlarla gerçekleştirdiğimiz 'İş'te Fırsat' toplantıları ile üyelerimizin firmalarını tanıtmalarını sağladık. Üyeler arası sağlanacak avantajları konuştuk. Yapılan her etkinlikte ve düzenlediğimiz yemeklerde üyelerin birbiriyle tanışmasına ve kaynaşmasına özen gösterdik. Yaptığımız bu toplantılarda sektörünün lideri, başarı hikayesi olan birbirinden değerli insanları konuşmacı konuk olarak getirdik. Ticari ataşeliklerle yaptığımız görüşmeler neticesinde üyelerimize yurt dışında da iş yapabilme imkanları aradık. Avusturya ile yaptığımız görüşmeler neticesinde iş yapmak isteyen üyelerimizle birlikte Viyana'ya ticari görüşmeler yapmak üzere gittik. Görüşmeye katılan üyelerimizden ikisi şu an iş anlaşmalarını imzalamak üzere.

'NİLÜFERLER YETİŞİYOR'

Sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?
Van depreminde zarar gören vatandaşlarımıza destekte bulunduk. Bir hedefimiz vardı: 10 bin çocuk giydirmek. Şu an 2 bin 500 çocuğumuzu tepeden tırnağa giydirdik, ihtiyaç sahibi okulları ve öğrencileri teker teker belirleyip çocuğun ölçülerine özel giyim paketlerini hazırladık ve yine çocuğun kendisine teslim ettik. Bizi heyecanlandıran en önemli projelerimizden birisi de 'Nilüferler Yetişiyor'... Yapılan etkinliklerde üyelerimizden topladığımız küçük bağışlarla üniversite öğrencilerine burs vermekteyiz.

İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ
Bu dönem projelerinizden bahseder misiniz?
Geçtiğimiz iki yıl içerisinde daha saymadığım birçok başarılı projeye imza attık ve bunun mükafatını da geçtiğimiz hafta gerçekleşen genel kurulumuzda aldık. Bu da bizim sorumluluğumuzu artırdı ve beraberinde hedeflerimizi de büyütmemizi sağladı. Ankara merkezli bir dernek olan GGYD'yi bu dönem ulusal boyuta taşımayı hedeflemekteyiz. Bununla ilgili görüşmelere ve araştırmalara hemen başladık. Üyelerimiz arasında iş birliği ve güç birliğini artırmak için bir kooperatif kurma çalışmamız var. Üyelerimizin sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için kuracağımız kooperatif başka sivil toplum kuruluşlarına da güzel bir örnek teşkil edecek diye düşünüyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'e dair büyük hedefler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN