'Rüzgarlı'nın rakibi değil modern bir yüzü olacağız'

Giriş Tarihi: 17.2.2014
Anadolu Bulvarı'nda inşaatı tamamlanan TİMCO Sokak, 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Proje, Rüzgarlı'nın modern bir yüzü olmaya aday

TİMCO Sokak Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yıldırım, mayıs ayında faaliyete geçtikten sonra Ankara ticaretinin yeni rotası olacaklarını söyledi

Ankara'nın yeni alışveriş merkezlerinden Timco Sokak'tayız bu hafta. Alışveriş merkezi anlayışına yeni bir yaklaşım getiren Timco Sokak'ın Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yıldırım ve Proje Koordinatörü Alper Göker'le bir araya geldik.
İlk sorumuz TİMCO Sokak Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yıldırım'a. Projeyi kısaca anlatır mısınız?
TİMCO Sokak projesi 2 etaptan oluşuyor. Ankara'nın yeni ticaret merkezinin, Anadolu Bulvarı üzerinde hayata geçirilen birinci etabında 160 dükkan yer alacak. Burada dekorasyon ve inşaat malzemesi satan işletmeler ile kafe ve restoranlar olacak. Birinci etabın karşısında, Öz Ankara ve ATB iş merkezlerinin yanında bulunan ikinci etapta ise 96 dükkan bulunuyor. Burası da toptan gıda ve diğer karma sektörlere hitap ediyor. Toplam 256 dükkanın inşaatları tamamlandı, kiralama sürecine geçildi. Dükkanlar iki etapta da standart. Her biri 485 metrekare büyüklüğündeki 4 katlı dükkanlarda, ürün sergileme alanının yanı sıra depo ve ofis olarak kullanılacak bölümler de yer alacak. Birinci etapta 2 bin, ikinci etapta da bin 500 araç kapasiteli açık ve kapalı otopark yer alacak.
Bu proje uzun zamandır Ankara'nın gündemindeydi. Bugüne kadar ki süreç hakkında bilgi verir misiniz?
Başkanlığını yaptığım Tesisat ve İnşaat Sanayi Malzemecileri Kooperatifi olarak 1990'lı yıllardan beri bu proje üzerinde çalışıyoruz. Benden önce de bu kooperatifte TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile CHP Ankara Milletvekili Sayın Sinan Aygün de yöneticilik yaptı. Bu projede onların da emekleri var. Arsamızı 2005 yılında aldık, inşaat çalışmalarına 2007 yılında başlayabildik. Zaman zaman mevzuatlardan kaynaklanan engellerle karşılaşsak da bunların hepsi, ilgili bakanlıkların ve belediye başkanlarının desteğiyle çözüldü. 2013 yılı aralık ayında Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı'nın özel destek ve yönlendirmeleri neticesinde gayrimenkul işletme kooperatifine dönüşerek bu manada şirket gibi hareket edebilme imkanını elde ettik ve kiralama çalışmalarına başladık. Mayıs ayında da dükkanlar faaliyete geçecek.

Yeni açılan iki büyük bulvarın merkezinde

TİMCO Sokak'ın yatırım maliyeti nedir?
Yaklaşık 300 milyon Türk Lirası. Bu rakam bugün Ankara'daki birçok alışveriş merkezinin yatırım maliyetinin çok çok üzerindedir. Mayıs ayından itibaren faaliyete geçtiğimizde yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Her çalışanın, 4 kişilik bir ailenin parçası olduğunu varsayarsak, TİMCO Sokak, 10 bin Ankaralı'nın geçim kaynağı olacak.

Lokasyon olarak Anadolu Bulvarı'nı tercih etmenizin bir nedeni var mı?
Anadolu Bulvarı arsa temini sırasında da öncelikli tercihimizdi. Bugün gelinen noktada ne kadar doğru bir karar verdiğimiz ortada. Anadolu Bulvarı, Ankara'da ticaretin yeni rotası oldu diyebiliriz. İstanbul Yolu'nun tahtına da aday oldu. Anadolu Bulvarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in projelendirdiği Ankara Bulvarı'na; İstanbul, Eskişehir Yolu ve ODTÜ Yolu ile de Konya Yolu'na bağlanarak şehrin en değerli ana arterlerinden biri oldu. Ayrıca Anadolu Bulvarı'nı Sincan'a bağlayacak İstanbul Yolu'nun alternatifi olan yeni bulvar da TİMCO Sokak'ın tam önünden doğacak. TİMCO Sokak'ın tam önünde yapılacak yeni bir göbek ile bütün bu yollara çıkış sağlanacak. Anadolu Bulvarı'ndan Esenboğa Havalimanı'na, tren garına, AŞTİ'ye ulaşım son derece rahat. Ankara'nın hemen her semtine 5 ile 15 dakika arasında ulaşılacak. Çekim gücü, zamanla daha da artacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Rüzgarlı'nın rakibi değil modern bir yüzü olacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN