Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzellik de bir 'sanat'

Giriş Tarihi: 24.2.2014

Resim ve seramik eğitimi alan Gürcan Bilge, güzel sanatlara karşı doğuştan gelen yeteneğini, çalışan kadınların daha güzel görünmesi için sergiliyor

Bu hafta çok yönlü bir kadın girişimci ile beraberiz. Güzel sanatlar alanındaki yeteneğini, kadınların daha güzel görünmesi için sergileyen Gürcan Bilge'nin en büyük hedefi, bu yolda dünyaca tanınan bir isim ve marka haline gelebilmek.

Sizi tanıyabilir miyiz?
1969 Bulgaristan doğumluyum. Eğitimimi seramik sanatı üzerine aldım. Kendime kariyer planlaması çizerken kadınlara yönelik birşeyler yapmak istedim ve akabinde iki yıl da güzellik uzmanlığı eğitimi aldım. Bulgaristan'da başladığım meslek hayatıma, Türkiye'ye yerleşmemle birlikte Ankara'da devam ettim. Bir insanın yüzündeki ifadeyi en anlamlı kılan unsurlardan birinin kaş olduğunu bildiğimden kaş dizaynı ile ilgili uzmanlaştım. Dünyanın birçok ülkesinde bu konuda uzmanlaşan hocalardan eğitimler alarak kendimi geliştirdim. Aldığım eğitimleri yeteneklerimle harmanlayınca Türkiye'nin aranan kaş tasarımcılarından biri olmayı başardım.

Kalıcı Kaş Konturunu anlatabilir misiniz?
Kaş Kontur, cilt altına girerek pigmentleri renklendirme sanatıdır. Kalıcı makyajdan bahsederken kullandığımız diğer tabirler ise kaş, göz, dudak kontörü, micro, pigmentasyon, permanent make up, kaş, göz, dudak dövmesi gibi isimlerdir. Bunların hepsi kalıcı makyajla aynı anlama gelir. Kaş, göz ve dudak bölgelerinde uygulamalar yapılır. Cilt altına girmek için tek kullanımlık, ölçüleri ve işlevleri farklı, ona göre de kullanımları farklı olan iğnelerden yararlanılır. Lokal anestezi yapılacak bölge, krem ve jellerle uyuşturulur. Böylece işlem yapılırken sizin rahat etmeniz ve acı çekmemeniz sağlanır. Kalıcı makyajda pigmentleri renklendirmek için boyalar kullanıyoruz. Bu boyalar kalıcı makyaj için özel üretilmiş, pigmentleri yoğun ve yüzünüze uyum sağlayabilecek naturel boyalardır. Çok çeşitli renkleri ve içerikleri bulunur.

MARKA OLACAĞIM...
Geleceğe dönük hedefleriniz neler? En büyük hedefim, işimde en iyi olmak... Türkiye'de yarattığım markayı yaygınlaştırmak ve dünya çapında bir isim olmak istiyorum. Mesleğimi öğrenmek adına dünyada bir çok ustanın kapısını çaldım. İyi bir usta olmanın yolu, bildiğini yeni kuşaklara aktarmaktan geçer diye düşünüyorum.

'ZAMAN VE PARA TASARRUFU SAĞLIYOR'
İnsanların kalıcı makyajı tercih etmelerinin sebebi ne?
Kalıcı makyaj, parlak ve yüzeysel görünen normal makyaja oranla daha doğal görünür. Makyajı tazeleme, yenileme, ekleme gerekmez. Zaman ve para tasarrufu sağlar. Daha düzgün, bakımlı ve genç bir görünüm kazanılır. Özellikle işinin yoğunluğu ve statüsünden dolayı sürekli bakımlı görünmesi gereken iş kadınları, sanatçılar, makyözler, yakın ve uzak görme problemi yaşayanlar veya sürekli bakımlı olmayı seven kadınlar ve genç kızlar için kalıcı makyaj can kurtarıcı bir yöntem.

Peki, yüzdeki ifade doğal oluyor mu?
Son trend kalıcı makyaj, kıl tekniği, kaş tasarımı çizildikten sonra sanki kaş kılı varmış gibi bir hava vermek için incecik kıl şekilleri çizilmesidir. Kaş yapısına uyumlu, kıl şeklinde pigmentasyondur. Kıl tekniği ile ana kaş rengi kopyalanarak boşluk ve seyrek olan kısımlar, kıl tekniği ile yoğunlaştırılır. Böylece kaşların muntazam görünmesi sağlanır. Düşük olan kaşların uç kısmı kıl tekniği uygulaması ile kaldırılabilir ve yüzdeki hüzünlü ifade, yerini daha canlı ve estetik bir görünüme bırakır. Eksik olan tüm kaş, kıl tekniği ile doğal görünümde yapılandırılabilir. Uygulama süresi ortalama 1,5 saattir. Bioenerji ile ilgili de uygulamalarımız mevcut. İnsanlarda bulunan bu doğal enerjiyi harekete geçirmeye çalışıyoruz.

'NEGATİF ENERJİYİ VÜCUT DIŞINA ATIYORUZ'
Bioenerjinin hastalık tedavisinde kullanıldığı gerçekten doğru mu?
Evet, tıbbın pes ettiği yerde, en çaresiz hastalıkları bile iyileştiren, tüm hücreleri canlandıran aslında içsel enerjidir. Bir bakıma vücudun akort ve balans ayarını yapması diye düşünebiliriz. Bu yöntemle bedenin bilinçsiz akıl ve enerjisi ile direkt iletişime geçilerek bizim idealimiz olan sağlığı ve iyi olmayı engelleyen kapılar açılır. Bütün olumsuz duygu ve düşünceler vücudun enerji sistemini bozarak negatif enerji üretilmesini sağlar. Bu da sistemin bozulma nedenidir. Bioenerji nasıl yapılıyor?
Yatan bir kişiye el değmeden uzaktan seans yapılır. Cihaz, alet, şua veya ilaç kullanılmadığı için hiç bir yan etkisi yoktur. Avuç içlerinin kişinin vücuduna el değmeden, bedenin 30 cm uzağından pozitif enerji pompalanması yoluyla yapılır. Enerji bu bölgeden içeri girer ve vücutta dağılarak negatif enerjinin dışarıya atılmasını sağlar. Sonrasında vücut sağlıklı sistemini yeniden kurar ve sorunlar çözülür. Duvarlarınızda birbirinden güzel tablolar görüyoruz, altında da sizin imzanızı…
Doğuştan sanata karşı bir yeteneğim var. O yüzden seramik sanatı konusunda eğitim aldım. Bir taraftan da çok değerli hocalardan resim teknikleri ile ilgili eğitimler aldım. Vakit buldukça özellikle pastel boya ile resimler yapıyorum.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzellik de bir 'sanat'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN