Seçimden sonra tasfiye

Gülen örgütünün yönetim kurulunu ele geçirdiği ATO'da yeni skandallar ortaya çıktı. Odada cemaatçi olmayanların şantajla ifade vermesi istendi

Giriş Tarihi: 17.3.2014
Paralel yapının yönetimde çoğunluğu sağlayarak ele geçirdiği ATO'da skandalların ardı arkası kesilmiyor. Cemaat, ATO'da seçimi kazandıktan sonra kendilerinden olmayanların tasfiye edilmesini istedi. Örgütün ATO'daki mensupları, bazı isimlerin işine direk son verdirirken, bazı isimlere ise kurumda açılan idari soruşturmada tehditle ifade verdirdi.

"AKLA ZİYAN" TUTANAKLAR
Geçtiğimiz hafta "Paralel ATO" başlığıyla manşetten duyurduğumuz habere ATO Başkanı Salih Bezci, büyük tepki gösterdi. Haberde geçen ifadelere, "Akla ziyan iddialar" cevabını veren Bezci, kurum dışına taşarak Cumhuriyet Savcılığı'na intikal eden ifade tutanaklarını ise unuttu. ATO'yu ele geçiren cemaat, seçimin hemen ardından kendilerinden olmayan yaklaşık 15 ismi kurumdan tasfiye etti.

TEHDİTLE İFADE ALDILAR
Gönderilecekler listesinde adı bulunan ATO'nun eski Genel Sekreteri Düccane Ergezen, önce basın müşaviri yapılmak istendi. Ancak Ergezen bunu kabul etmedi. Rahatsızlanarak kurum doktorundan 10 gün rapor alan Ergezen'in bu durumunu fırsata dönüştürmek isteyen paralel yapı, kurum doktoru Hanife Assadı Torkaman'ı işiyle tehdit ederek verdiği raporun sahte olduğu yönünde ifade vermesini istedi.

DOKTORA KUMPAS KURULDU

Sözleşmeli personel olduğu için tehditlerden korkan ve işini kaybetmeyi göze almak istemeyen Torkaman, ATO'da açılan idari soruşturmada cemaatin istediği ifadeyi verse de daha sonra Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal eden davada, idari soruşturmada bu ifadeyi baskıyla verdiğini itiraf etti. Torkaman'ın bu ifadesi tutanaklarla kayıt altına alındı.

HİSARCIKLIOĞLU REDDETTİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, haberimizde kendisiyle ilgili yer alan iddiaları reddetti. Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin herhangi bir il veya ilçesindeki oda ve borsa seçimlerinde, oda ve borsalarımıza kayıtlı olan herkesin seçme ve seçilme hakkı vardır. Hangi dünya görüşü, etnik köken ve inançtan gelirse gelsin üyelerimizin bu haklarının, hiçbir biçimde, kısıtlanabilmesi mümkün değildir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı'nın veya herhangi bir yönetim kurulu üyesinin, Ankara Ticaret Odası'nda veya herhangi bir başka oda veya borsa da Meclis'i veya Yönetim Kurulu'nu belirleme yetkisi bulunmamaktadır" dedi.

SEÇİMDEN SONRA TASFİYE
ATO'nun cemaate teslim olmaması için Mustafa Deryal'e destek veren, Özel Kalem Müdürü Harun Musa Gülcan, Basın Müşaviri Birkan Kınalı, Avukat Işıl Çulhaoğlu, Oda Sicil Müdürü Nedim Yıldız, Ticaret Sicil Müdür Yardımcısı Ebubekir Tuğ, Sanayi Müdürü Önder Ortakçı, Danışman Polat Safi ve idari personelden 5 kişinin işine son verildi. Ancak kurumun önemli isimlerinden olan Genel Sekreter Düccane Ergezen'e ise büyük bir kumpas kurulduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçimden sonra tasfiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN