Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık kütüphaneler 'sessiz' değil

Fısıltıyla konuşulan kütüphane imajı, modern kütüphanelerde okurların rahatça söyleşebildikleri salonlarla tarihe karışıyor

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Başkent'in kalbinde günde binlerce kişinin girip çıktığı ve öğrencilerin yer bulabilmek için erken saatlerde kapısında kuyruk oluşturduğu Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi, önümüzdeki yıla kadar devam edecek tadilatın ardından Avrupa standartlarında farklı salonlara kavuşacak. Kütüphane Müdürü Suna Güneş Gerçik, kütüphanelerinde sessizlik şartı olmadığını söyledi.

"ARTIK FARKLI SALONLAR VAR"
Geçmişte, kütüphaneyi çoğunlukla araştırma yapan insanların kullandığını ve onlar için sürekli sessiz bir ortam oluşturulduğunu ifade eden Gerçik, "Yeni konsept kesinlikle bu şekilde değil, artık farklı salonlar var. Sessiz çalışmak isteyen sessiz salona geçebilir ama bizim ödünç verme salonumuz sessiz değil çünkü insanlar sürekli iletişim kurmak ve kitaplarla ilgili birbirleriyle görüş alış verişinde bulunmak istiyorlar" dedi.

'Hayatın parçası olacak'
Anaokulu çağındaki çocukların bile kütüphanelerinden faydalandığına dikkat çeken Suna Güneş Gerçik, artık kütüphanelerinde sessizlik koşulu olmadığını belirtti. Gerçik, "Buradaki çocuklardan sessiz olmalarını bekleyebilir misiniz? 'Burada sessiz olacaksın' diye bir dayatmada bulunursak, çocuklar geri adım atar" değerlendirmesinde bulundu. Gelişmiş ülkelerde hayatın içinde bir mekan olarak içselleştirildiğini, annelerin bebeklerini emzirmek için dahi kütüphanelere geldiğini söyleyen Gerçik, Türkiye'de de kütüphaneleri hayatın bir parçası haline getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Kütüphanenin, müzik albümleri ve film DVD'leri gibi kitap dışı materyallerle ilgili koleksiyon geliştireceklerini müjdeleyen Gerçik, "Bu projelerin altyapı çalışmalarını hazırladıkladık. Kütüphaneyi zorunlu olarak kullanan az sayıda kişinin yanı sıra her yaş grubundan insanın kendilerini evlerindeymiş gibi hissedebilecekleri yaşam alanı oluşturacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık kütüphaneler 'sessiz' değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN