Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli malı, '10D' sinema sistemi

Elektronik alet ve makinelerle ilgili sıra dışı çalışmalar yapan Eşref Yücelyiğit, 10D sinema sistemi geliştirdi

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Çubuk'ta sıra dışı çalışmalara imza atan Eşref Yücelyiğit, 360 derece hareket edebilen bir platform ile ses, rüzgar, şimşek, ışık, yağmur, sis, dokunma, duman gibi efektleri bulunan 10 boyutlu (10D) sinema sistemi geliştirdi. Daha önce uçan balonla dijital fotoğraf çekimi, vişne toplama makinesi, yem karıştırma makinesi ve tavuk etinden pastırma üreten 70 yaşındaki ziraat mühendisi Yücelyiğit, "4 yıl önce 7 boyutlu görüntü sistemi yapmıştım. Şimdi 10 boyutlu sinema sistemi geliştirdim" diye konuştu.

"TAMAMEN BANA AİT"
Çubuk Ahi Evran Sanayi Sitesi'ndeki kendine ait atölyede 10 yıl önce çalışmalara başladığını anlatan Yücelyiğit, 4 yıl önce geliştirdiği ilk yerli 7 boyutlu sinema sisteminin ardından 10 boyutlu sinema sitemini de geliştirmeyi başardığı kaydetti. Proje fikrinin tamamen kendisine ait olduğunu söyleyen Yücelyiğit, yakınlarının da projeye destek verdiğini de belirtti. Ürettiği sistemin dünyada sadece ABD'de olabileceğini iddia eden Yücelyiğit, yeni hayata geçirdiği sinema sitemi hakkında bilgi verdi.

"GÜVENLİK ALTYAPISI VAR"
Eşref Yücelyiğit, "Bu makine 5 boyutlu makinenin tasarımından farklı. İçine binen kişiler neredeyse 360 derece konumlarını değiştirebiliyor. Hem 360 derece hem de küresel bir hareketin içinde bulunuyorlar. Diğer sistemlerden en büyük farkı bu. Ayrıca güvenlik açısından çok farklı sensörler var. Ciddi bir güvenlik altyapısı geliştirildi. Rüzgar, ışık ve yıldırım efektleri var. Diğerinde olduğu gibi görüntü 3 boyutlu, ses 5 boyutlu" dedi.

'FİLMLERİ AYRI EMEK İSTİYOR'
Tasarım aşamasının yaklaşık bir yıl sürdüğüne işaret eden Yücelyiğit, "Sonra proje olarak kağıda döküldü. Makinenin tasarımı için epeyce bir süre uğraştık. Şu anda makine çalışır durumda. Bundan sonra bu makineye uygun filmler üretmek gerekiyor. Bunun filmleri de ayrı bir emek ayrı bir tasarım konusu. Yeni filmler üretmeden tüm boyutları kullanılamaz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli malı, '10D' sinema sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN