Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayram seyahatleri artk 'Yüksek Hızlı'

Yirmi gün önceden satışa sunulan YHT biletleri tükendi. Bayram öncesi ve sonrasında yaklaşık 70 bin kişinin YHT ile seyahat etmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 30.9.2014
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandasların ulasım tercihinin basında gelen Yüksek Hızlı Tren'lerde (YHT) biletlerin tükendigi bildirildi. TCDD yetkililerinden alınan bilgiye göre, YHT'ler Ankara, Istanbul, Eskisehir ve Konya hattında hızlı ve konforlu olması nedeniyle seyahat anlamında akla ilk gelen ulasım aracı haline geldi. YHT'lerde bayramdan 20 gün önce satısa çıkarılan biletlerde iade ve seyahat degisikligi gibi durumların dısında bos yer bulunmuyor.

GEÇ KALANLAR OTOBÜSE

YHT'ler Ankara-Istanbul arasında karsılıklı 12, Eskisehir-Ankara arasında 10, Ankara-Konya arasında 14 ve Eskisehir-Konya arasında karsılıklı 4 sefer olmak üzere toplam 40 seferde günde yaklasık 17 bin yolcu tasıyacak. Bayram öncesi ve sonrasını kapsayan 4 günlük sürede yaklasık 70 bin kisinin YHT ile seyahat etmesi bekleniyor. Tatil planlamasını son güne bırakanlar ise alternatif ulasım araçlarını degerlendirecek.

İBRE YHT'DEN YANA
2009 yılında Ankara-Eskisehir YHT hattı açılmadan önce iki kent arasındaki ulasımın yüzde 78'inin karayoluyla saglandıgı belirtildi. YHT'nin hızı ve konforu nedeniyle vatandastan yogun ilgi gördügü kaydedilirken YHT'nin, Ankara-Istanbul hattında da yogun ilgi gören bir seyahat aracı haline geldigi ifade edildi. Eskisehir-Ankara hattındaki yolcuların yüzde 72'sininYHT ile seyahat ettigi, önceki yıllarda ise karayolunun bu oranlara sahip oldugu dile getirildi. YHT'de bayram biletleri 20 gün önceden satısa sunulurken planlamasını erken yapan yolcuların yer bulma sansı daha yüksek oldu. Tatil planlarını son günlere bırakan vatandaslar ise ulasımda diger alternatiflere yöneldi.

DOLULUK ORANI %90
Dünyada hızlı tren işleten ülkelerdeki doluluk oranı yüzde 60'larda seyrederken Türkiye'de YHT'ler yüzde 90 doluluk oranıyla çalışıyor. Vatandaşın YHT'ye olan yoğun ilgisi nedeniyle TCDD de planlamalar yapıyor. Gelecek yıl alınacak yeni YHT setleriyle taleplere cevap verilmeye çalışılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram seyahatleri artk 'Yüksek Hızlı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN