Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl geçer?

Giriş Tarihi: 11.1.2015
En sık rastlanan ayak sorunlarından biri olan , parmakta kızarıklık, şişlik ve ağrı şikayetlerine sebep olmaktadır. Tırnak batması ileri derecede olan hastalarda ayakkabı giymekte zorlanma, akıntıya bağlı çoraplarda kirlenme, iltihap ve apse gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Memorial Ankara Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr.
Emel Erdal Çalıkoğlu, tırnak batması ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Uygunsuz ayakkabı seçimi ve yanlış tırnak kesimi batık sebebi
Tırnak batması genelde ayak başparmağında görülen, tırnağın yumuşak dokuyu tahrişine bağlı iltihaplı ya da iltihapsız olabilen kronik yaradır. Tırnak yatağı ile tırnak arasında doğuştan var olan uyumsuzluk nedeniyle, özellikle ayak başparmak tırnakları olmak üzere tırnaklarda batık oluşabilir. Uygunsuz ayakkabı seçimi ve yanlış tırnak kesimleri ise bu problemi daha da belirgin hale getirebilmektedir.
Batık aynı tırnakta bazen tek bazen de çift taraflı olabilir. Tırnak batması eğilimi olan kişilerin alması gereken önlemler şu şekilde sıralanabilir:
Tırnaklar fazla kısa kesilmemeli. mümkün olduğunca uzun bırakılmalıdır.
Tırnak kesiminin düz ve küt olmasına özen gösterilmelidir.
Ayakkabı seçerken; ayağı sıkmayan, küt uçlu ayakkabılar tercih edilmelidir.
Batan tırnağın çekilmesi çözüm değil
Tırnak batması tedavisinde yapılan en büyük yanlış, uzman hekimler yerine merdiven altı olarak tanımlanan güzellik salonlarına başvurmaktır. Ancak doktor olmayan kişilerce bilinçsizce yapılan bu uygulamalar, tırnak probleminin tam olarak iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açmaktadır. Uzman olmayan kişilerce yapılan bu tür işlemler, kalıcı tırnak bozuklukları ile de sonuçlanabilir. Tırnak batması tedavisinde en yaygın yanlış yaklaşım ise, tırnağın tamamen çekilmesidir. Bu tedavi bir ayak tırnağının yeniden oluşma süresi olan yaklaşık sekiz aylık süreçte geçici bir rahatlama yaratacaktır. Oysaki tırnak yeniden büyüdüğünde batmaya neden olan problem hala devam ettiği için kaçınılmaz olarak tırnak batması tekrarlayacaktır.
Batma kısa sürede önlenebiliyor
Genel önlemlere uyulmasına rağmen tekrarlayan tırnak batması problemi olanlarda, ağızdan antibiyotik tedavisi eşliğinde tırnağın ya tamamen çıkarılması ya da kısmen çıkarılarak tırnak matriksinin (tırnağı doğuran tabaka) fenol ile tahrip edilmesi işlemleri uygulanır. Fenolizasyon tedavisinde genellikle sadece tırnağın batan kısmı keserek çıkarılır ve tırnağı doğuran tabaka (matriks) tırnağın yeniden büyüyüp batmaması için tahrip edilir.
Bu işlem için poliklinik şartlarında hastaya yarım saatlik bir süre ayırılması yeterlidir.
Bölgenin tıbbi temizliği sağlandıktan sonra bölgesel anestezi yapılmaktadır.
Tırnağın et içindeki kısımlarını çıkardıktan sonra batık kısımdaki tırnağı doğuran tabaka pamuk uçlu bir çubuktan faydalanılarak tahrip edilmektedir. İşlem sonrasında ağızdan antibiyotik kullanılmakta ve yaklaşık bir hafta süre ile iki günde bir pansuman tedavisi yapılmaktadır. Bu yöntemle tırnak batıklarının tekrar etmesi çok nadir görülmektedir. Az sayıda vakada işlem yapılan bölgede ağrı, kanama, enfeksiyon ve uygulanan anestezik maddeye bağlı alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Doç. Dr. EMEL ERDAL ÇALIKOĞLU
Memorial Ankara Hastanesi Dermatoloji Bölümü
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tırnak batması nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN