Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KYK ile hayatları tamamen değişti

Kredi Yurtlar Kurumu, genç yaşlarına rağmen pek çok zorlukla karşılaşan öğrencilerin öğrenim hayatına devam edebilmesi için çeşitli fırsatlar sunuyor

Giriş Tarihi: 17.3.2015
KYK ile hayatları tamamen değişti
Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu'nda (KYK) kalanlar arasında zorluklarla dolu yaşamlarını geride bırakıp hayata yeniden başlayan birçok öğrenci bulunuyor. İlk defa yaşadıkları şehirden öğrenim hayatlarını sürdürmek için çıkan, KYK Tahsin Banguoğlu Erkek Yurdu'nda kalan Iraklı bir Türk olan İmad Almurtadha, Bartınlı Recep Kaan Orhan ve Hataylı Cafer Yüksel, Gençlik ve Spor Dergisi'ne konuştu.

SAVAŞ HAYATINI KARARTMIŞTI

Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümü'nde yüksek lisansını bitirdikten sonra doktora yapan ve 4 yıldır KYK yurtlarında kalan Almurtadha, ülkesindeki savaşlarda ailesinin birçok ferdini kaybettiğini söyledi. 1991'de Körfez Savaşı'nın başladığı dönemde köylerini terk ettikleri belirten 28 yaşındaki Almurtadha, "Saddam Hüseyin'in askerleri, şehirleri ve köyleri bir bir bombaladı ve bizim köy de bu saldırılardan nasibini aldı. Köyümüzün gençleri İran'a kaçtı, onların içinde kardeşlerim de vardı. Köye döndükten sonra bütün köy ahalisini boş bir alana toplayıp idam etmek istediler ancak idamı yapacak komutan Altın Köprü diye bir yere gitmişti" dedi.

TÜRK MÜZİĞİ YARIŞMASI BİRİNCİSİ
Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü birinci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Recep Kaan Orhan da müzik sayesinde kendisine yeni bir yol çizen öğrenciler arasında yer alıyor. Dedesinin vasiyeti üzerine 12 yaşında bağlama çalmaya başlayan, Bartın Gençlik Merkezi'nden aldığı eğitimler sayesinde müzisyen olma yolundaki hayallerine doğru ilerleyen Orhan, "Sosyal aktiviteler, kurs eğitimleri, kişisel gelişim ve liderlik seminerleri, farkındalık konferansı, kariyer sohbeti ve atölye çalışmalarıyla boş geçirdiğimiz zamanımız olmuyor. KYK Ankara Bölge Müdürlüğü Türk Halk Müziği Korosuna yazıldım, diksiyon kursuna gidiyorum. 'Yurttan Sesler Türk Müziği Yarışması'nda birinci oldum, yurdumun ismini şimdi Türkiye'de duyuracağım" ifadelerini kullandı.

KYK SAYESİNDE DÜNYAYA AÇILDI
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi Cafer Yüksel ise Ankara ve KYK'nın faaliyetleri sayesinde hayatını tamamen değiştirerek dünyaya açılan öğrenciler arasında bulunuyor. Yüksel, "KYK Ankara Bölge Müdürlüğü Halk Oyunları topluluğuna katıldıktan sonra her şey çok iyi gitmeye başladı. Yarışmaya Burdur'a gittik, daha sonra da Polonya'da festivale katıldık. KYK sayesinde neredeyse Avrupa'nın yarısını gezdim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK ile hayatları tamamen değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN