Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başhekim: Acili hiç kapatmadık, taşıdık

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. M. Recep Pekcici, önceki gün basında yer alan "Acil servis hizmet dışı bırakıldı" iddialarının asılsız olduğunu söyledi

Başhekim: Acili hiç kapatmadık, taşıdık
Konuyla ilgili SABAH 'ya açıklamalarda bulunan Başhekim Recep Pekcici, acil servisin kapatıldığı iddialarının tamamen asılsız olduğunu belirtti. Pekcici "Bizimle irtibata geçmeden dışarıdan görülen haliyle bilgi aktarılmış, acil kapatıldı diyerek asılsız bir haber yapılmış. Oysa acilimiz kapatılmadı sadece zemin kattaki hizmeti 2. kata aldık" dedi.

29 HAZİRAN'DA AÇIKTI
26 Haziran saat 18.00'den sonra tadilata alınan Acil Servis'te 29 Haziran'a kadar hizmetin verildiğini vurgulayan Başhekim, "Ankara'nın en yoğun hastanelerinden birinin acilini kapatmak söz konusu olamaz. Bizim Acil Servisimiz 4 katlı bir bina ve bu binanın 2. katında Acil Servis hizmetimiz ve hasta bakımlarımız devam etti" diye konuştu. Başhekim Pekcici, "Kırmızı alan hastası diye tabir ettiğimiz ve daha çok 112 ambulansları ile gelen travma, kalp krizi gibi hastalara öncelik verildi. Hayati tehlikesi olan ya da böylesi bir durum oluşabilecek hastaların hiçbiri acil kapısından geri çevrilmedi. Yine bu kısıtlı Acil Servis hizmeti kararını, Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Kurumu ile paylaştık, onay alınca da hemen tamire başladık. 29 Haziran itibari ile de acilimiz hizmete açıldı" görüşünü dile getirdi.

"HASTALARA BİLGİ VERİLDİ"
Başhekim Pekcici, hastaları, Numune Eğitim ve Araştırma ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma hastanelerine yönlendirirken bilgi verdiklerini de kaydetti. Pekcici, "Tadilat hafta sonuna denk geldiği için acile başvuran ayaktan hastaları diğer hastanelerin acillerine göndermemiz acili kapatmak olarak yorumlanmış, bu eksik ve yanlış bir aktarımdır. Numune ve Dışkapı'ya yönlendirdik ki Numune buraya kuş uçuşu yaklaşık 800 metre uzaklıkta, Dışkapı ise 1.2 km uzaklıkta" dedi.

'TADİLATLA FACİAYI ÖNLEDİK'
Acil kapısından hiçbir hastanın geri çevrilmediğini söyleyen Pekcici, "Acili tadilata almakla onlarca hasta ve hasta yakınının hayatını koruduk. 2 günlük tadilatla büyük bir faciayı önledik" dedi. Pekcici, "Ankara'da haftalardır süren şiddetli yağışlar acil bekleme alanımızın çatısını tahrip etti. Oradan aşağıya bir miktar sıvı geçişi oldu ve bu sıvıdan dolayı alt katta elektrik kaçağı meydana geldi. Yine bu su sızıntısı acil katındaki iki asansörden birini arızalandırdı. Takdir edersiniz ki bu şartlarda acili istesek de ful kapasite çalıştıramazdık, tamir etmemiz gerekiyordu. Tedavi için gelen hastaların hayatını tehlikeye atamazdık" diye konuştu.

'HASTANEMİZDE 400 DOKTOR ÇALIŞIYOR'
Hastanede doktor yetersizliği olduğu iddialarının da gerçek dışı olduğunu belirten Başhekim Recep Pekcici, "Bir vatandaşımız 'gelen doktor istifa ediyor, çok az doktor var' demiş. Bizim hastanemizde şu anda 400 doktor, 396 uzman doktor ve 280 tane de asistanımız var. Yine kapatıldı denilen acilimizde de 10 tane uzman doktor ve 13 tane de acil asistanı çalışıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başhekim: Acili hiç kapatmadık, taşıdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN