Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara TTO'dan eğitim hamlesi

Ankara Üniversitesi, 1601–TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı'nı almaya hak kazandı. Bu kapsamda 3 yıl boyunca 3 farklı sertifika programında 51 sınıf açılacak

Giriş Tarihi: 2.7.2015
Ankara TTO'dan eğitim hamlesi
Ttarafından 1601 programı kapsamında ilki 2013'te açılan "Üniversitelerde Girişimcilik Sertifika Programı Oluşturulması ve Yürütülmesi" çağrısının ikincisi sonuçlandı. Alanında uzman kişilerce oluşturulan panellerde gerçekleştirilen değerlendirme neticesinde Ankara Üniversitesi, yaptığı "ANGORA - Ankara Üniversitesi Girişimcilik Kapasitesinin Artırılması Projesi" başvurusu ile destek almaya hak kazandı.

3 YIL BOYUNCA SÜRECEK
Destek ile birlikte 3 yıl boyunca, Ankara Üniversitesi araştırmacılarını ve öğrencilerini kapsayacak şekilde, farklı hedef kitlelere yönelik farklı içerik ve kapsamlarda tanımlanmış 3 farklı sertifika programı yer alacak. Bu programlarda her yıl 17 adet olmak kaydıyla toplamda 51 sınıf açılacak. Proje neticesinde her yıl yaklaşık 450 kişi, yani toplam öğrenci sayısının yüzde 2'si sertifika sahibi olacak. Proje kapsamında eğitim görecek genç araştırmacılar ve öğrencilerden özellikle yüksek performans gösterenlerin start-up, spin-off firmalar kurmasına yönelik olarak yönlendirilmesi ve bu girişimcilerin ilk yıllarında ekstra destek faaliyetleri planlanıyor. Söz konusu destekler arasında mentorluk uygulaması, Ankara Üniversitesi Teknokent bünyesinde Ankara TTO desteğiyle Ön Kuluçka ve Kuluçka destekleri, girişimcilerin yüksek potansiyelli fikirlerine yatırım desteği vb. ayni ve nakdi destekler de kurgulanan konular arasında. Her yıl, sertifika programlarını başarıyla tamamlayan yaklaşık 50 girişimci adayının KOSGEB-İŞKUR desteklerine, üstün başarı gösteren 5-10 girişimcinin ise TÜBİTAK 1512 programına yönlendirilmesi hedefleniyor.

HEDEF GİRİŞİMCİLİK

TÜBİTAK, bu çağrı ile üniversitelerde girişimcilik ve yenilikçilik algısının yerleşmesi ve başarılı iş fikirlerinin erken dönemlerde hayata geçirilmesi amacıyla; üniversitelerin, öğrencilerine ve öğretim elemanlarına yönelik girişimcilik sertifika programları başlatmasını ve yürütmesini hedefliyor. Çağrı kapsamında başvuru yaparak desteklenmeye hak kazanan üniversitelerin kayıtlı ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ile öğretim elemanları açılan programlardan faydalanabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara TTO'dan eğitim hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN