Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkentin yaşam merkezi

Uzman fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar'ın yönetimindeki "Fonksiyon Manuel Fizyoterapi Kliniği" başkentin göbeğinde Ankaralılara yeni teknolojilerle fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti veriyor

Başkentin yaşam merkezi
Türkiye'nin ilk manuel terapistlerinden uzman Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar'ın kurduğu Fonksiyon Manuel Terapi ve Fizyoterapi Kliniği, 20 yıldır Ankaralılara alanında uzman isimlerle hizmet veriyor. Ankara başta olmak üzere Türkiye ve dünyanın her yerinden hastası olan iş adamı ve siyasetçilerin de özel tercihleri arasındaki kliniği Vardar anlattı.

Özel tekniklerin kullanıldığı ve ağrıların düşmanı olan manuel fizyoterapiye ayırdığınız kliniğiniz hakkında bilgi verir misiniz?
1996'dan beri hizmet vermekte olan Fonksiyon Manuel Fizyoterapi Kliniği, manuel terapi, osteopati, elektroterapi, cranio-sacral terapi, egzersiz teknikleri ve rehabilitasyon uygulamaları ile hastaları en kısa sürede istenilen fonksiyonel seviyeye ulaştırmak ve yaşam kalitesini artırmak için kurulmuştur. Bilinen klasik fizik tedavi yöntemlerinin dışında, hastaların tıbbı ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özel tedavi programları uygulamaktayız. Kişinin şikâyetleri, öyküsü, var olan problemleri, kullandığı ilaçlar, yaşam şekilleri, spor alışkanlıkları göz önünde bulundurularak problemleri ortaya çıkaran sebepler üzerinde çalışılmaktadır.

Hangi hastalıkları tedavi ediyorsunuz?
Son derece akıllı olan insan vücudu savunma mekanizmasını çalıştırarak daha kötü olmamak adına şikâyetlerle sinyal verir. Mesela ağrı oluşturarak 'burada bir sorun var, üzerime gelme' der. İlaçla ağrıyı kesmek ya da üzerine gitmek problemi daha da kötüleştirmekten öteye gitmez. Bizim görevimiz; şikâyetlerin sebeplerini bulup vücudun doğal tamir gücünü ve eczanesini devreye sokmaktır. Kişiye rehberlik ederek problemi çözmek ve bir daha bu sorunla karşılaşmamak için gerekli koruyucu önlemleri almaktır. Bu bakış açısı ile bel-boyun ağrıları, fıtıkları ve kireçlenmeleri; duruş bozuklukları, omurga sorunları, skolyoz, yumuşak doku yaralanmaları, ortopedik sorunlar, spor sakatlıkları, romatizmal hastalıklar, kireçlenme tedavileri, migren, kemik erimesi, tüm eklem sorunlarını içeren konularda tedavi hizmeti vermekteyiz.

Tedavide hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?
Elle uygulanan manuel terapi teknikleri olarak anılan yumuşak doku ve eklemler üzerinde etkin olan derin friksiyon masajları, mobilizasyonlar, eklem biyomekaniğini düzeltme amaçlı kayma teknikleri kullanıyoruz. Yanı sıra traksiyon ve germe teknikleri; osteopatik yaklaşımlar; elektroterapi yöntemleri; egzersiz teknikleri ve yeni nesil fizyoterapi uygulamaları olarak adlandırdığımız DRX9000Spinal Dekompresyon tedavi sistemi ve MBST terapi sistemlerini de kullanmaktayız.

Bu tedavi sistemleri hakkında da bilgi verir misiniz?
DRX9000 Spinal Dekompresyon tedavi sistemi; Nasa uzay araştırmaları sırasında, yerçekimsiz ortamda astronotların disk aralıklarının genişlediği ve bel ağrılarının geçtiği gözlemlenmiştir. Bu tespit üzerine geliştirilen sistemde; bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde yüzde 98 başarı sağlanmaktadır. Disk içerisinde negatif bir basınç yaratarak fıtığın eski haline dönmesine yardımcı olur. Her bir omur seviyesine ayrı ayrı ve farklı açılarda uygulanan bu sistemde hastanın şikayetlerinin toparlaması dışında MR bulgularında da anlamlı değişiklikler kaydedilmiştir. Yenilikçi bir alternatif tedavi yöntemi olan MBST terapi Sistemi de, 2010'dan beri kliniğimizde kullanılmaktadır. Kireçlenmeler başta olmak üzere kemik erimesi, bel boyun ağrıları, kireçlenmeleri, migren, şiddetli fıtıklar, başarısız bel-boyun ameliyatları, ortopedik sorunlar, kas yırtıkları, spor sakatlıkları, donuk eklemler gibi pek çok probleme çözüm sağlamaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentin yaşam merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN