Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafriyatta Büyükşehir'e tam yetki

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolünde yaptırım uygulama yetkisini, Büyükşehir Belediyesi'ne devretti

Giriş Tarihi: 5.8.2015
Hafriyatta Büyükşehir'e tam yetki
Başkentin hafriyatı artık Büyükşehir'den sorulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolünde yaptırım uygulama yetkisini, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devretti. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yeni uygulamayla, çevreyi kirletenler ve izinsiz kaçak hafriyat dökenlerle caydırıcı ve hızlı mücadele edileceğini, zaman kaybının da önleneceğini söyledi.

PARA CEZASI UYGULANACAK
Bakanlıkça, "Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" hükümleri doğrultusunda idari yaptırım uygulama yetkisinin Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesiyle, bu hükümlere aykırı hareket eden, kaçak hafriyat, moloz ve inşaat yıkıntı atıkları döken kişilere 46 bin 501 TL, kurum ve kuruluşlara da 139 bin 503 TL para cezası uygulanacak. Belediye Başkanlığı'na devredilen yetki kapsamında yapılacak denetimler, Zabıta Dairesi Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nca yürütülecek. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, mevcut durumda Ankara sınırları içinde hafriyat döküm yerlerinin kontrol altına alınması, çevre kirliliğine neden olan unsurların ortadan kaldırılması için hafriyat, moloz v.s. dökümlerinin denetim ve kontrolünün Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğünü belirtti. Hafriyat kamyonları, zabıta ekipleri tarafından daha önce de denetleniyordu ve Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılıyordu. Çevre Bakanlığı'ndan alınan yetki devriyle, bundan sonra cezai işlemler Çevre Kanunu'na göre yapılacak. Ayrıca Çevre Kanunu'na göre işlem yapılması gereken hallerde, idari yaptırım kararı vermesi için tutanaklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderiliyordu. Bu da bürokrasiyi artırıyor, zaman kaybına yol açıyordu. Mevcut uygulamada, hafriyat atığı taşıyan araçlarda taşıma izin belgesinin bulunması ve uydu takip sisteminin takılı olması zorunlu. Araçlarda taşıma izin belgesinin bulunamaması veya eksikliklerin tespiti halinde, Çevre Kanunu'na göre cezai işlem yapılabilecek.

NELER İSTENİYOR?

Büyükşehir Belediyesi'nden "Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi" alınacak.
Hafriyat kamyonlarının damperleri sarı renkli olacak.
Kamyonlarının iki tarafında, "Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma Aracı" ibaresi yazılı olacak.
Oluşabilecek çevresel kirlenmeyi önlemek için araçların üstü brandayla kapatılacak.
Araçların kapasitesi üzerinde yükleme yapılmayacak ve tekerlekler temiz olmadan trafiğe çıkılmayacak.
Taşıma sırasında çevre kirletilmeyecek, can ve mal emniyeti için gerekli tedbirler firma tarafından alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafriyatta Büyükşehir'e tam yetki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN