Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arıza yok, şoför hatası

Arıza yok, şoför hatası
SABAH , Dikimevi'nde 12 kişinin hayatını kaybettiği otobüs faciası ile ilgili detaylara ulaştı. Olay yerine giden Büyükşehir Belediyesi yetkileri ilk olarak araç içi kamerasını inceledi. Büyükşehir yetkililerinin yaptığı ilk incelemeye göre otobüste herhangi bir teknik arıza yok. Otobüsün frenini ve yağını kontrol eden ekipler kazanın şoför hatası nedeniyle yaşandığı ihtimali üzerinde duruyor. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012'den beri kullanıldığı ve otobüsle ilgili herhangi olumsuz rapor tespitinin olmadığı öğrenildi. Mercedes yetkililerinin de inceleme yaptığı kazaya karışan otobüsün henüz 2014 model olduğu ve garantisinin devam ettiği ifade edildi. Otobüs kamerası şoför Erol Ayaz'ın davranışlarını an be an kaydetti. Görüntülere göre Ayaz, cadde üzerinde meydana gelen başka bir otobüs kazasına baktıktan sonra yeniden otobüse dönüyor. Ayaz yolculara ise, "Yol açılmaz metro ile giderseniz daha çabuk gidersiniz" diyor. Ayaz'ın çalıştırdığı otobüs viteste unutulduğu için bir anda atağa kalkıyor. Aniden süratlenen otobüsün direksiyonuun kıran Ayaz kaldırıma çıkıyor. Şoförünün kontrolünden çıkan otobüs altına aldığı insanlarla yaklaşık 70-80 metre ilerleyerek durabiliyor.

SUÇU OTOBÜSE ATTI

12 kişiyi taksirle öldürmek suçundan tutuklanan şoför İsmail Ayaz ise kazanın araçla ilgili bir kusurdan kaynaklağı söyledi. Ayaz "Araç çalışır halde idi, el frenini çektim aracı boşa aldım. Otomatik olduğu için N'ye getirdim, araç çalışıyordu. Daha doğrusu tam olarak hatırlayamıyorum. Yalnızca el frenini çektiğimi net hatırlıyorum. Kaza araçla ilgili bir kusurdan dolayı gerçekleşti" dedi.

'OTOBÜSE VURMAMAK İÇİN SAĞA KIRDIM'
Kaza anını anlatan Erol Ayaz "Arkamdaki araçlar kornaya bastı. 'Biraz öne al' dediler. Gaza dokundum, hızlı bir şekilde hareket etti. Fren tutmadı. Önümde otobüs vardı, ona vurmamak için sağa kırdım. Direksiyon hâkimiyetimi kaybettim. Otobüs kaldırıma çıktı. Israrla frene basım, otobüs durmadı heyecanlandım. El frenini çekemedim, unuttum. İnsanlar kaçışıyordu, onlara çarpıyordum. Şoka girdim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıza yok, şoför hatası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN