Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şikâyet üzerine 'Umut'a tahliye

Giriş Tarihi: 7.10.2015
Şikâyet üzerine 'Umut'a tahliye

Bir aracın çarpması sonucu felç olan köpek, bir hayvansever tarafından hayata döndürüldü. Kendisini sahiplenen Burçin Akalın'ın yaşadığı apartmanda bakılan 'Umut' hakkında şikâyetler artınca, kaymakamlık tahliye kararı aldı

Ankara'da sahipliyken bir aracın çarpması sonucu arka iki ayağı ve vücudunun arka bölümü ezilen akbaş kırması köpek, Kurtuluş Parkı'na terk edildi. Parktaki sokak hayvanlarını besleyen hayvansever Burçin Akalın, 'Umut' adını verdiği köpeği sahiplendi. Umut'u bir üniversitenin veterinerlik fakültesine götürdüğünü anlatan Burçin Akalın omuriliğinin kırıldığını, 'uyutulsun' denildiğini, götürdükleri özel klinikte de 'iyileşme şansı yok, bu şekilde yaşamasın, uyutulsun' denildiğini söyledi. Akalın, "Biz evde masajlarını yapmaya başladık. Felçli hayvan bakan kişilerden ilaçları öğrendik ve onları vermeye başladık. Bu uygulamadan sonra bacakları ve kuyruğunda kıpırdama gördük" dedi. Daha sonra köpeğe özel klinikte 20 seans fizik tedavi aldırdıklarını kaydeden Akalın "Sosyal medya üzerinden toplanan yardımlarla malzeme aldık ve yaklaşık 5 ayda tedavisi yapıldı. Yürütecini Londra'dan bir gönüllü gönderdi. Felçli hayvanlar için kullanılan taşıma çantasını da ABD'den bir gönüllü gönderdi. Bu şekilde Umut'un hayat şartlarını iyileştirebildik" dedi.

'İNCELEME BİLE YAPILMADI'
Şu an bir apartman dairesinin üçüncü katında oturduğunu, 45 kilo ağırlığındaki köpeği haftada bir ya da iki kez dışarı çıkartabildiklerini belirten Burçin Akalın, şunları söyledi: "Apartmanda, 'burayı barınak gibi kullanıyorsunuz, mikrop saçıyor, apartmana koku veriyor' gibi şikayetlerde bulunanlar olmuş. Evde iki köpek ve kör bir kedi daha var. Şikayet üzerine Çankaya Kaymakamlığı hayvanların çevreyi kirlettiği ve apartmana koku yaydığı gerekçeleriyle Çankaya Belediyesi'nin barınağına alınması yönünde karar aldı. Yani hayvanların apartmandan tahliye edilmesine karar verdi. Üstelik inceleme dahi yapılmadan bu karar verildi. Biz de avukat aracılığıyla karara itiraz ettik."

BAHÇELİ EVİ OLAN GÖNÜLLÜ ARANIYOR
Felçli olması nedeniyle uyutulacakken, aylar süren mücadele sonucu Umut'un yürüteçle yeniden hayata tutunduğunu dile getiren Burçin Akalın, normal hayvanların dahi yaşama şansının olmadığı barınakta Umut'un hiç şansı olmadığını söyledi. Öncelikle Ankara'da bahçeli evi olan bir gönüllünün Umut'a evini açmasını istediklerini belirten Akalın, "Çok emek verdik, Umut bize de çok alışık. Biz öncelikle bahçeli bir eve vereceğiz, ama ilgilenmeye de devam etmek istiyoruz. İhtiyaçlarında yanında olabilmek adına tercihimiz Ankara. Umut'un hayatı tehlikeye girmesin, felçli olduğu için de ayakları toprağa değmesi gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şikâyet üzerine 'Umut'a tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN