Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TRT'de kalİte 8 kat artı

TRT, önce HD, ardından da 4K yayına geçerek yayıncılık alanında tarihi bir başarıya imza attı. TRT HD ve TRT-4K Koordinatörü Kürşat Özkök, TRT'nin bu nitelikteki yayınlarının şifresiz ve ücretsiz olması ilkesini koruduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 30.11.2015
TRT'de kalİte 8 kat artı
TRT gün geçtikçe başarı çıtasını yükseltiyor. Önce HD yayıncılıkta başarı gösteren TRT Türk yayıncılık hayatında bir ilke imza atarak 4K teknolojisi ile yayına başlamanın gururunu yaşıyor. TRT1, TRT HD ve TRT 4K'nın mimarı olan TRT HD ve TRT-4K Koordinatörü Kürşat Özkök, aşama aşama TRT'nin gelişim hikayesini Sabah okuyucularına anlattı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK


Her şeyin bundan yaklaşık beş hafta önce başladığını belirten TRT HD "takımının" başındaki isim Kürşat Özkök, "Tarihler, 22 Ekim'i saatler 22.00'yi gösterdiğinde Türk televizyonculuk tarihinde bir ilk yaşandı. İlk kez 4K teknolojisi ile "Fenerbahçe - Ajax" maçı TRT HD kanalı üzerinden EBU vasıtasıyla tüm Türkiye'ye ve dünyaya servis edildi. Ekranları HD yayıncılığa göre 8 kat daha netleştiren 4K teknolojisi dünyada bile henüz çok yeni ve Avrupa'da da çok sınırlı bir alanda geçerli. Türk televizyonculuk tarihinde bir "ilk" olan bu gelişmenin arka planı işte bu nedenle de incelenmeye değer bir öyküyü oluşturuyor" diye konştu. Televizyonculuğun belli bir eğitim, kültür, alt yapı, teknoloji ve yetişmiş kadroların bütünlüğü olduğunu söyleyen Özkök, "TRT bu açıdan "zengin" bir kamu kurumu. TRT "yenilik" anlamında özel kanalların önüne geçebildi. Üstelik TRT bunu son dönemlerde "sıkça" yapıyor; örneğin beş yıl önce başlattığı HD yayıncılıkta da aynı başarıyı sağlamış bulunuyor. TRT HD kanalı 2010'da oluşturuldu. Yayıncılıkta standart yayıncılığa göre önce 5 kat etkili ses ve görüntü kalitesiyle HD, sonra da 40 kat etkili görüntü kalitesiyle 4K yayıncılığı TRT ile buluşturduk" dedi. HD'den önce Standart Yayıncılığın (SD) 720x576 piksel görüntü sağlarken, sonrasında geçilen HD yayıncılığın 1920x1080 piksel görüntü kalitesi sağladığını belirten Özkök, "Artık TRT, HD yayıncılıktan 4K'ya 'terfi etmiş' durumda. 4K yayıncılık tekniğinin bir diğer adı da Ultra HD yayıncılık. 3840 x 2160 kalitesinde görüntü sağlayan 4K yayıncılık, HD görüntü teknolojisinin teknik tabanında yükseliyor ancak ona göre saniyedeki resim kare hızı sekize katlanıyor; yani genel olarak HD yayına göre oldukça belirgin bir kalite artışı oluyor. Bir başka açıdan bakıldığında, TRT'nin, görüntü ve ses performansı geometrik diziyle artmış durumda" dedi.

TRT-HD'NİN BAYRAĞINI TRT-4K YÜKSELTECEK

TRT-HD'nin kurulduğu günden bu yana ses getiren belgesellere imza attığını ifade eden Özkök, "Ayrıca 2014 Dünya Futbol Kupası maçları da canlı yayın ve banttan izleyiciyle buluşturuldu. Bunun yanı sıra, drama ve müzik dinletileri gibi yayınlarla TV izleyicisinin ajandasında baş sıradaki yerini aldı. Teknolojik alt yapısı ve yetişmiş personelinin gece-gündüz çalışması sayesinde TRT-HD, 'yayın ömrü çizgisi' itibariyle, izlenme ve beğeni açısından başarı sağladı. Aynı anlayış bayrağı devralacak TRT-4K için de geçerli olacaktır" ifadelerini kullandı. 4K'nın, HD'nin içinden doğduğunu vurgulayan Özkök, "Bilindiği gibi, (BBC, SKY, ZDF vb) büyük TV kuruluşları standart yayınlarını terk etmeden alternatif kanallarla HD yayınlarına başladılar. Türkiye'de de HD yayınlara geçiş Avrupa'da olduğu gibi yayıncı kuruluşların alternatif HD yayınlarını oluşturmasıyla oldu. Bu, TRT için de böyle. Ancak TRT-HD yayın programıyla özgün bir tarz ve imaj da sağlamıştır. TRT-4K'nın kurulmasıyla HD yok olmuyor" şeklinde konuştu.

'ELLERDE PARAYLA BİZDE İSE BEDAVA'

TRT-4K'nın gelişmesinin durmaksızın devam edeceğini belirten Özkök, "2016 yılında, Avrupa Futbol Şampiyonası maçları, Şampiyonlar Ligi final karşılaşmaları, olimpiyat oyunları gibi büyük organizasyonların 4K yayını olacağını öngörmekteyiz. TRT, en geç bir yıl içinde Ultra Yüksek Çözünürlüklü kanalı; TRT 4K'yı; düzenli ve daha kapsayıcı olarak izleyicilere sunacak. Bu kanal, sinemadakinden daha kaliteli bir görüntüyle, görsel şölenler sunacak. Yüksek teknolojiyle yapılandırılan HD veya 4K gibi yayınların doğal olarak yüksek maliyet gerektirdiği bunun da kimi yerlerde "şifre" ile ya da abonelikler yoluyla ücretlendirilerek izleyiciye yansıtıldığı biliniyor. TRT ise bu nitelikteki yayınlarının şifresiz ve ücretsiz olması ilkesini koruyor. Sonuçta ekranları 8 kat netleştiren teknolojisi ile TRT-4K kanalı; programları, spordan canlı yayınları, belgeselleri, drama ve dünya çapındaki konser yayınlarıyla, televizyon yayıncılığında yeni bir döneme imza atmaya hazır" diye konuştu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TRT'de kalİte 8 kat artı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN