Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakilde 'fresh frozen' devrimi

Dünya genelinde sadece üç merkezde yapılan "Canlı leğen kemiği" naklinin Türkiye'deki adresi Ankara oldu

Nakilde 'fresh frozen' devrimi
Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ülkemizde çok ender olarak gerçekleştirilen kemik naklinde büyük bir başarıya imza attı. Dünyada nadir olarak uygulanan ve büyük teknolojik altyapı gerektiren "Fresh Frozen" yönteminin Türkiye'deki merkezi Ankara Onkoloji oldu.

BACAK KESME DEVRİ BİTTİ

Söz konusu yöntemin detaylarını SABAH Ankara'ya anlatan ve nakilleri bizzat yapan Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. B. Şafak Güngör, canlı kemik nakli olan "Fresh Frozen" yöntemi ile artık bacak kesilmesi, yürüyememe, sakatlıktan gelen engellilik devrinin bittiğini söyledi. Güngör, "Kemik nakli olarak da bilinen bu yöntemle bizler donmuş taze kemik nakli yapıyoruz. Bu yöntemden önce insanların bacakları kesiliyordu ama şimdi organ gibi nakil yapıyoruz. Eskisine çok yakın canlı bacağa kavuşuyor. Biz onlarca hastaya yaptık, tümörlü bölgeyi komple çıkarıp yerine gerçek kemik naklediyoruz. Kalp nakli gibi oldukça zor olan bu nakil devletin imkanlarıyla Ankara'da başarıyla yapılıyor" diye konuştu.

YAKINDA ABD'YE DE İHTİYAÇ KALMAYACAK
Bu yöntemden önce son çarenin bacağı kesmek olduğuna dikkat çeken Güngör, "Yöntemin tüm aşamalarını henüz Türkiye'de yapamıyoruz çünkü uzay teknolojisi gerektiriyor. Ama yakında ABD'ye ihtiyacımız kalmayacak. Yurt dışında 1 gün süren operasyonu biz çekirdek bir ekiple saatler içinde yapıyoruz. Yurt dışında insanların hareket kabiliyeti kısıtlıyken bizim hastalarımız namaz bile kılabiliyor. 8 yıldır kamu imkanlarıyla kemik naklini başarıyla yapıyoruz" dedi.

PROTEZE DEĞİL GERÇEK BACAĞA KAVUŞTURUYOR
Kemik naklinin Türkiye'de bir devrim olduğuna vurgu yapan Dr. Güngör, "Hacettepe, Gazi, Ankara, Gülhane gibi başkentin büyük hastanelerinde bile yapılmayan bu yöntemi Ankara Onkoloji olarak biz kullanıyoruz. Binlerce yıldır onca insanın hayali olan nakilleri başarıyla yapıp insanları proteze değil gerçek bir bacağa kavuşturuyoruz. Kalça kemiğinden itibaren tüm leğen kemiğinin çıkarılmasıyla yapılan ve oldukça zor bir nakil olan Fresh Frozen'da Ankara marka olacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakilde 'fresh frozen' devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN