Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilerden DAEŞ iftirasına tepki

ODTÜ'deki marjinal grupların DAEŞ yaftası vurarak saldırdığı öğrenciler "Biz de DAEŞ'e onlar kadar karşıyız. Sadece ibadetimizi yapmak istiyoruz" dedi

Öğrencilerden DAEŞ iftirasına tepki
ODTÜ'de mescit inşaatının durdurulması ile başlayan ve öğrencilerin darp edilerek mescidin basılması ile süren kampus içerisindeki gerginlik sürüyor. ODTÜ'de ibadetlerini yerine getirebilmek için mescit talebinde bulunan öğrencilerin bu isteği marjinal gruplar tarafından DAEŞ iftirası atılarak durdurulurken öğrenciler bu algı operasyonlarına karşı çıktı. Öğrenciler, namaz kılan bütün öğrenciler üzerine iftira atılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

YURT DIŞINA NASIL GİTTİ?

DAEŞ'e karşı olduklarını özellikle vurgulayan öğrenciler, "Biz sadece namazımızı kılmak istiyoruz. Kaldı ki DAEŞ'li dedikleri kişi notları düşük olmasına rağmen fizik bölümü akademisyenleri tarafından Erasmus ile Finlandiya'ya gönderildi. Bu kişi okulun Astronomi Topluluğu'nun da başkanıydı. Bunu yurt dışına gönderen ODTÜ yönetimine biz DAEŞ'li diyor muyuz? Bizim solcu arkadaşlarımız var. Biz nasıl ki tüm solcuları DHKP-C'li ve PKK'lı olarak yaftalamıyorsak onlar da bizi bu şekilde zan altında bırakmasın. Biz terörün her türlüsüne karşıyız. Tek isteğimiz ibadetimizi rahatça yapabilmek" diye konuştu.

GÖRMEZ GÖRÜŞECEK
Namaz kılan öğrencilere destek veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in, önümüzdeki günlerde Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

KAVGASIZ ÇÖZMEK GEREKİYOR
Yaşanan gerginliklerin ardından açıklama yapan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, "Mescit ihtiyacı varsa bu karşılanacak ama bunu da kavga konusu haline getirmeden yapmak önemli ve şunun da altını çizerek söylemek istiyorum, şu anda mevcut olan mescit zaten çalışıyor. Yeni mescit ayrı bir binada yapılıyor. Yani bu inşaat süresince mescidin kapanması söz konusu değil" şeklinde konuştu. Farklı düşünen grupların birbirine güven vermesi gerektiğini de vurgulayan Rektör Acar, "Tabii ki ibadet etmek isteyen edecek. 'Bu kampusta namaz kılınmasını istemiyorum' diyecek bir öğrenci yok. En radikal öğrenciler bile kimsenin ibadetine bir itirazlarının olmadığını söylüyor. Ama bunun bir siyasi şov haline getirilmesi, IŞİD örgütlenmesine gidilmesi gibi bir endişeden bahsediyorlar. ODTÜ Mescid Topluluğu öğrencileri ise ibadet etmek istediklerini belirtiyorlar. Dolayısıyla karşıt görüşlü öğrencilerin iletişim kurarak uzlaşma sağlayabileceklerine inanıyorum" dedi

'MESCİT TAMAMLANMALI'
TBMM Katip Üyesi ve AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, "Ben bir ODTÜ'lü olarak yaşanan olaylar nedeniyle üzülüyorum. Yaşananların ardından ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ile bir görüşme yaptık. Orada bir mescit sorunu olduğunu ve bu sorunun en kısa zamanda çözüleceğini belirtti. Ben de buradaki mescidin tamamlanması ve öğrencilerin rahat bir şekilde ibadetlerini yerine getirmesi için her türlü desteği vereceğimizi ifade ettim. Buradaki sorunun şiddete başvurulmadan çözüme kavuşması en büyük beklentimiz. ODTÜ büyük bir kampus. Ben de bu kampusun içerisinde eğitim gördüm. Başörtüsü yasağının olduğu dönemlerde bizler de zorluklar çektik. Ancak Türkiye eski Türkiye değil" şeklinde konuştu.

KILANA DA KILMAYANA DA SAYGI
TBMM İdare Amiri ve AK Parti Milletvekili Ahmet Gündoğdu, "Özgürlükçü olduğunu savunan bir üniversitede inanç ve ibadet hürriyetinin ayaklar altına alınması kabul edilemez. Namaz kılana da kılmayana da tahammül etmeliler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilerden DAEŞ iftirasına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN