'Her Oykünün bir sonu varmış'

Yaklaşık 12 yıldır kalp hastası olan Öykü Ertok'un kalbi zamana yenik düştü. Kendisini yaşama bağlayacak kalp bir türlü bulunamayan küçük kız hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 26.1.2016
'Her Oykünün bir sonu varmış'
Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde ecmo cihazına ağlı olarak yaşam mücadelesi veren Öykü'nün yorgun kalbi, 68. günde pes etti. Geçirdiği ani bir atak sonucu beyninde oluşan ödem nedeniyle 26 Kasım 2015'ten bu yana uyutulan ve bir hafta öncede uyanan Öykü'nün durumu geçen pazar tekrardan kötüleşti. Gece ileri saatlere doğru durumu iyice ağırlaşan ve nefes alış verişi anormal şekilde hızlanan küçük kızın kalbi sabah saatlerinde durdu. Doktorların hemen müdahale etmesiyle çalıştırılan Öykü'nün kalbi ikinci kez durdu. Doktorların tüm müdahalelerine rağmen Öykü'nün kalbi çalışmadı. Yaşaması ve uygun kalbin bulunması için 7'den 70'e tüm Türkiye'nin seferber olduğu Öykü, hayatını kaybetti.

TWİTTER'DAN DUYURDU
Öykü'nün hayatını kaybettiğini Twitter'dan duyuran baba Tugay Ertok, "Her Öykü'ün bir sonu varmış. Başımız sağ olsun, biricik kızımı, evladımı, prensesimi kaybettik" dedi. Acılı baba, "12 yıl hep umut ettik, kalbinin 'yoruldum' sinyalleri vermesiyle ecmoda geçen 68 günde yine umut ettik. Gözlerimin önünde erise de onu yaşatacak kalbin bulunacağına inandık. Uykuda geçen 60 güne bana yeniden gülümseyeceği umuduyla katlandım, sabrettim ve şimdi Öykü'yle birlikte sustu her şey, yaşama sebebim, yüzümdeki tebessümüm bugün saat 06.00'da bitti. Öykü kalp yolunda yaşamak için verdiği 12 yıllık savaşı kaybetti, baba dayanamıyorum, benden bu kadar dedi" diye konuştu.

DEDESİNİN YANINA
Öykü'nün cenazesi olumsuz hava koşulları nedeniyle ambulans helikopterle İstanbul'a gönderildi. Anne ve babasının eşlik ettiği cenaze, hastanedeki işlemlerin tamamlanmasıyla ambulans helikopterle İstanbul'daki evine gönderildi. Öykü'nün ailesinden alınan bilgilere göre, küçük kızın cenazesi bugün öğle namazının ardından Kazlı Çeşme'deki aile mezarlığına dedesinin yanına defnedilecek.

TÜRKİYE YASTA
Öykü'nün haberin alan yüzlerci kişi üzüntülerin sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla duyurdu. Türkiye'yi yasa boğan Öykü'nün ölüm haberinin ardından ünlülerle birlikte yüzlerce insan #öykü etiketi altında yaptığı paylaşımlarda, "80 milyon bir kalp olamadık, Öykü'müzü kaybettik, Bu sabah Öykü'süz kaldık, bu Öykü böyle bitmemeliydi, ışıklar içinde uyu prenses" ifadelerine yer verdi. Şarkıcı Demet Akalın ise Twitter'dan "Öykü'müzü kaybettik, İsyan etmek istemiyorum ama onlarca beyin ölümünde kalpler toprağa girdi bir tanesi Öykü'ye can verebilirdi çok üzgünüm" yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Her Oykünün bir sonu varmış'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN