Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karnesi de kalbi gibi 'çok iyi'

Giriş Tarihi: 26.1.2016
Karnesi de kalbi gibi 'çok iyi'

Son anda bulunan kalple hayata dönen Enes Özgür de karne heyecanı yaşayan binlerce öğrenci arasına girdi. Sevinçle hastaneye koşan genç, karne ve takdir belgesini doktorlarına hediye etti

Geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda kalp yetmezliği teşhisi konulan ardından da haftalarca ecmo cihazında yaşam mücadelesi veren 13 yaşındaki Enes, önce kalbini buldu ardından da başarıyı yakaladı. Doktorlarının "hastanede büyüdü" dediği kahraman çocuk, hastalığına aldırış etmeden TEOG ve okuldaki başarısıyla diğer kalp hastalarına örnek oldu.

NAKİLDEN SONRAKİ İLK KARNE

Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan başarılı nakille hayata tutunan Enes Özgür, nakilden sonra aldığı ilk karne ve belgesini hastaneye hediye etti. Ailesiyle birlikte hastaneye gelen Enes heyecanını, uzun bir tedavinin ardından ikinci ailesi gibi olan doktorlarıyla paylaştı. Enes'in ameliyatını yapan ekibin şefi olan Kalp Nakli Klinik Şefi Doç. Dr. Ümit Kervan, Enes'in hikayesini SABAH Ankara'yla paylaştı. Enes'in çok akıllı ve güçlü bir çocuk olduğu belirten Kervan, "Enes, hastanemize durumu ağır olarak gelmiş burada yaptığımız tetkiklerden sonra şiddetli kalp yetmezliği teşhisi konulmuştu. Yıllarca tedavi gördü kalbi inatla direndi ancak son anda akciğerinde büyük bir ödem oluştu hemen kalp destek cihazı taktık. Durumu iyice ağırlaşınca ecmo cihazına bağladık, burada 1,5 ay yaşam mücadelesi verdi. Kritik aşamaya girdiği son anda uygun kalp bulundu ve nakil oldu" dedi.

BİLİM ADAMI OLMAK İSTİYOR

Enes'in birçok nakil hastası için büyük bir örnek olduğuna dikkat çeken Doktor Kervan, "Durumu ağırlaşana kadar evle okul arasında bir hayat yaşayan kahraman çocuk hastanedeki diğer hastalara örnek oldu. Ailemizden biri gibi olan bu çocuk hiçbir zaman 'Kalp bulamazsam ölürüm'ü değil 'Okula gidemezsem bilim adamı olamam'ı düşündü" dedi. Karnesini göstermek için hastaneye gelen Enes Özgür, doktorları ameliyattan çıkana kadar kapıdan ayrılmadı. "Ben Türkiye'm için bilim adamı olacağım" diyen Ankaralı Enes, "Odam bu hastanenin yoğun bakımı, ailem yaşamam için seferber olan doktorlarım ve çalışma masam da yemek sehpam oldu. Doktorlarım sadece kalbim için değil yarım kalan okulum için de seferber oldu. Bu hastaneyi ve bu örnek doktorları hiç unutmayacağım, bana verilen ikinci yaşamımda canla başla çalışıp bilim adamı olacağım" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karnesi de kalbi gibi 'çok iyi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN