Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mimarların yüzde 90’ı sandığa gitmedi

Giriş Tarihi: 16.2.2016
Mimarların yüzde 90’ı sandığa gitmedi

Meslek odasından siyasi figüre evrilen Mimarlar Odası Şubesi'ndeki seçimi Tezcan Karakuş Candan kazandı. Oda yönetimine tepki gösteren mimarlar genel kurula katılmadı

Hafta sonu yapılan seçimde 8 bin 456 üyesi bulunan Mimarlar Odası Şubesi'nde sadece bin 225 üye sandığa gitti. 839 oy alan Mavi Liste'de Tezcan Karakuş Candan yeniden başkan seçildi. Seçimin ardından konuşan Candan, "Mimarlık ortamı bize güven tazelemiş, güven oyu vermiş oldu. Aynı şekilde devam edeceğiz" diyerek, AK Parti'li belediyelere karşı yürüttüğü "projelere engel olma misyonu"nu sürdüreceği mesajını verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de duruma tepki göstererek, "Ankara'da her 10 mimardan 9'u odanın ideolojik tavrından rahatsız. Seçime katılımın az olması açıkça bunu ispatlıyor. Durumun düzeltilmesi için acilen TBMM'den bir kanun çıkarılması gerekiyor. Seçilen ekip mimarları temsil etmiyor. Ekip istifa etmeli" dedi.

Gençlere 356 oy çıktı

Ankara Bulvarı'ndan Ankapark'a, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden Ulus Tarihi Kent Projesi'ne kadar Ankara'nın ve Türkiye'nin yararına olan tüm projeleri dava ederek engellemeye çalışan Ankara Mimarlar Odası'nda seçim heyecanı yaşandı. Odaya kayıtlı üyelerin yaklaşık yüzde 10'unun katıldığı seçimde Mavi Liste'de bulunan mevcut başkan Candan, seçime katılan bin 225 üyenin 839'unun oyunu alarak yeniden başkan seçildi. Seçime, "Belli bir kesimin değil, hepimizin Odası" sloganı ile giren 14 genç mimar ise 356 oy topladı.

Sadece bin 225 mimar oy kullandı
Çankaya'daki Mimar Kemal İlkokulu'nda açılan 14 sandıkta gerçekleştirilen Mimarlar Odası Ankara Şubesi 44'üncü dönem yönetim kurulu seçiminde mimarların yüzde 90'ı sandığa gitmemeyi tercih etti. Seçimde 8 bin 456 üyesi bulunan Ankara Mimarlar Odası'ndan sadece bin 225 mimar oy kullandı.

'Yeni kanun hazırlanmalı'
Toplam delegenin yüzde 10'unun dahi oyunu alamadığı için seçilen yönetimin mimarları temsil edemeyeceğini belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Seçimi alan ekip toplam delegenin yüzde 10 oyunu bile alamadı. Seçilen ekip mimarları temsil edemiyor. Ekip istifa etmeli ve mimarların katılımı sağlanmalı. Demek ki Ankara'da her 10 mimardan 9'u odanın ideolojik tavırlarından rahatsız. Seçime katılımın az olması açıkça bunu ispatlıyor. Bu durumu düzeltmek için acilen TBMM'den yeni kanun çıkarılması gerekiyor. Sayın milletvekillerini bu konuda göreve davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mimarların yüzde 90’ı sandığa gitmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN