Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç mucitlerden 'çöplü' çözüm

FIRST LEGO League Turnuvası'nın Ankara ayağı Hacettepe Üniversitesi'nde yapıldı. 'Bilim Kahramanları Buluşuyor' adıyla düzenlenen turnuvada 9-16 yaş arası dâhiler 'Çöpe çöple çözüm' temasıyla yenilikçi çözümler sundu

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Genç mucitlerden 'çöplü' çözüm
Türkiye'de Bilim Kahramanları Derneği tarafından Bu yıl 12'ncisi düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor'da genç mucitler "çöpe çözüm, çöple çözüm" temasıyla geliştirdikleri yenilikçi çözümleri sundu. Genç mucitler, yerel turnuvaların ardından ulusal turnuvaya katılacak, derece alan takımlar ülkemizi uluslararası turnuvalarda temsil edecek.

11 TAKIM ÖDÜL ALDI
Dünyanın en büyük gençlik ve çocuk organizasyonları arasında yer alan Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvaları Ankara'da iki gün boyunca 24 ilden 60 takımın katılımıyla yapıldı. Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor, 9-16 yaş arasındaki genç mucitleri bir araya getirdi. Ankara Turnuvası'nın ilk gününde Eskişehir Gelişim Koleji'nden katılan Robo Gelişim, şampiyonluk ödülünü kazanırken, Proje Jürisi Özel Ödülü'nü Eskişehir TEGV'den es.O.es, Özdeğerler Jürisi Ödülü'nü Samsun Final Okulları'ndan Pangea, Robot Tasarım Jürisi ve Robot Performans Birincilik Ödülü'nü Yavuz Sultan Selim Yatılı Bölge Okulu öğrencilerinin kurduğu Kapadokya takımı alırken, Robot Preformans İkincilik Ödülü'nü ise Tevfik Fikret Okulları Kara Ejderler takımı kazandı. Turnuvanın ikinci gününde ise Samsun Rotary Kulübü Bilim ve Sanat Merkezi takımı Game of Recycle Şampiyonluk ödülünü aldı. Proje Jürisi Ödülü'nü Erciş Fen Lisesi takımının kurduğu Erciş İncisi, Özdeğerler Jürisi Ödülü'nü TED Adana Koleji Tedinova takımı, Robot Tasarım Jürisi Ödülü'nü Özel Maya Okulları Legomayamania, Robot Performans Birincilik Ödülü'nü Kayseri Bahçeşehir Koleji Jr. Tornado ve Robot Performans İkincilik Ödülü'nü ise Kayseri Bahçeşehir Fen Lisesi Tornado takımı kazandı. Birinci ve ikinci gün sonunda ödül almaya hak kazanan toplam 11 takım, Kültür Üniversitesi'nde düzenlenecek olan ulusal turnuvada okullarını temsil edecek.

Genç Mucitler bu yıl, çöp üretimi ve çöple başa çıkma konusunda bir sorun belirleyerek, belirlenen sorunlara yenilikçi çözümler üretti. Mucitler ayrıca, kendi yaptıkları robotlarla, bu kavramları pekiştirme adına verilen görevleri de tamamlamaya çalıştı. Oldukça eğlenceli geçen robot müsabakaları, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç mucitlerden 'çöplü' çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN