5 askeri hastanede bin hastaya hizmet

Giriş Tarihi: 23.8.2016
5 askeri hastanede bin hastaya hizmet

FETÖ’nün ihanet girişiminin ardından askeri kurumlarda başlatılan sivilleşme atağının ayağı da tamamlandı. ’na devredilen başkentteki 5 askeri hastanede artık günde bin sivil hastaya hizmet veriliyor

Son teknolojiyle donatılmış askeri hastanelerdeki sivilleşme tamamlandı. Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet verecek olan hastanelerdeki tüm askeri rütbe ve semboller söküldü. Karargâh, nizamiye gibi terimlerin de değiştirildiği hastanelere şehitlerin isimleri verildi. 'da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı faaliyet gösteren beş hastaneden üçü Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği'ne bağlı olarak hizmet verecek. Hastanelerle ilgili SABAH Ankara'ya bilgi veren Genel Sekreter H. İbrahim Yakut, "Devir işlemleri ve gerekli kontroller tamamlandı, MHRS randevu sistemi üzerinden hasta kabulüne başladık, günlük 1000'i aşkın hasta bakıyoruz" dedi. Yakut, "Beytepe Askeri, Bilkent TSK Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Etimesgut Hava Hastanesi genel sekreterliğimiz bünyesinde hizmet verecek. GATA ve Dışkapı Mevki hastaneleri kendi ilçelerinde yine bakanlığımıza bağlı olarak çalışacak. Kendi personelleriyle devam ediyoruz" diye konuştu.

YÜZDE 100 SİVİLLEŞTİ
Yakut, sağlık noktasında bir devrin kapandığına işaret ederek, "Makam, üniformalar bırakıldı, tabelalar söküldü. Eskiden yüzde 40 sivillere hizmet veriyorlardı şimdi yüzde 100 oldu" diye konuştu. Yakut, "Tamamen 'nın sistemlerine dahil oldular. Hastanelerin isim ve birimlerinde değişiklikler yapılacak. Örneğin karargah 'başhekimlik', nizamiye de 'giriş' olarak değiştirilecek" dedi. "Yıllarca askerlere hizmet veren bu hastanelerin sivilleşmesi bir devrim" diyen Yakut şöyle devam etti: "Onlarca yıl yüzde 5-10 kapasite ile çalışan hastaneler artık yüzde 100 kapasiteyle çalışacak. Öte yandan askeri personelin özlük hakları devam edecek, albay ise onu devam ettirecek ancak sanal ortamda. Mesleki olarak ilerleyecek, özlük hakları ona göre düzenlenecek ancak hastanelerde kimse onları asker olarak bilmeyecek. Eskiden hizmet alanlar aynı şekilde devam edebilecek. Bilkent TSK; 200 yatak, 146 klinik otel, 50 gazi bakım evi ve huzur evinden, Etimesgut Hava; 184 yataktan ve Beytepe'deki ise 100 yataktan oluşuyor. Teknoloji olarak çok ileri seviyede olan bu hastanelerin her bölümünün adını değiştirdik. Artık bu beş hastanemizde milletin hizmetindeler."

OLİMPİYATA YILDIZ YETİŞTİRECEKLER
Devir aldıkları hastanelerin üst düzey özelliklerine de değinen İbrahim Yakut, sivilleşen ve dünyada eşi bulunmayan TSK Rehabilitasyon ile başkentin sağlık çehresinin bambaşka alana kayacağını söyledi. Yakut, "Önceden yaralı asker ve özel harekatçılara bakan bu hastaneye hasta giriş yaptığı anda tedavisi sonrası, durumuna, ilgi alanına göre hayatını nasıl devam ettireceğine karar verilen bir tesis. 15 branştan spor ve meslek alanını bulunduğu bu hastane olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil eden sporcuları yetiştiriyor. Biz bunu artırarak devam ettireceğiz. Olimpiyatlara Ankara'dan ciddi katkı sunacağız. Sporun kaderin değiştirecek bir tesis. Yüzde 100 kapasite ile aktifleştireceğiz. Böylece Ankara olimpiyatlara ciddi bir destek atacak. Mesleki rehabilitasyon özellikle başkentte farklı bir pencere açacak" dedi.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ HASTANELERDE YAŞATILACAK
Hastanelere şehitlerin isimlerinin verildiğini söyleyen Yakut "Etimesgut'taki hastaneye İstabul'da 15 Temmuz'da şehit olan Albay Sait Ertürk'ün adını, Beytepe'deki hastaneye 15 günlüğüne Şırnak'a görevlendirildiği günlerde sokakta yaralıyı almaya çalışırken PKK tarafından şehit edilen Jandarma Sağlık Astsubay Kıdemli Çavuş Murat Erdi Eker'in adını verdik. TSK Rehabilitasyon da Bilkent FTR ve Rehabilitasyon oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 askeri hastanede bin hastaya hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN