Süvari Mahallesi’nde bir ayda 10 ev yakıldı

Giriş Tarihi: 27.9.2016
Süvari Mahallesi’nde bir ayda 10 ev yakıldı

Etimesgut’a bağlı Süvari Mahallesi’ndeki kondu bölgesinde yıllardır sorunsuz bir şekilde yaşayan vatandaşlar kimliği belirsiz kişilerce evlerinin yakılması nedeniyle bugünlerde korku dolu günler yaşıyor. Mahalle halkı "Tapu dağıtılacağını duyanlar bizi yıldırıp, mahalleden kaçırmak için bu yola başvuruyor olabilir. Zorla evimize yerleşmeye çalışanlar var. Kimse sahip çıkmıyor, tek umudumuz yeni valimiz Topaca" diyor

Onlar yıllardır Etimesgut'a bağlı Süvari Mahallesi'nde sorunsuz bir şekilde yaşıyorlardı. Ancak kondu sakinlerinin hayatı, bölgeye tapu dağıtılacağı söylentisinin ardından korku filmlerine döndü. Tapu ile birlikte değer kazanacak olan evlere el koymak isteyen kimliği belirsiz kişiler, mahalle halkını yıldırıp kaçırmak için evleri yakmaya, ev sahiplerini ölümle tehdit etmeye başladı.

YAKILAN EVDE ÇOCUKLAR VARDI
Mahalle sakinlerinden Dilek Üzel, 6 yaşındaki kızı Sevil'in yaşananlar nedeniyle büyük korku yaşadığını ve sokağa çıkamadığını söyledi. Üzel "Artık buraya gelen kişiler çocuklarımıza bile zarar vermeye başladı. En son yaktıkları evin içinde biri 17, diğeri 14 yaşında 2 kız çocuğu vardı. Yanan kapılar üzerlerine düştü. sırasında da kızların annesi bizi arayarak, 'Çocuklarımı kurtarın başka bir şey istemiyorum' dedi. Çocukları kurtardık. O aile korkup mahalleden taşındı" dedi.

GECE EVİME YERLEŞTİLER
İşgalcilerin kendisini tehdit ettiğini ifade eden mahalleli Haydar Korkut ise yaşanan dehşeti şu sözlerle anlattı: "Bir gün bahçemdeyken bir kişi geldi. Silahını, bıçağını gösterdi, 'Çıkın evden, hepinizi öldüreceğim, sizi de yakacağım" diye bağırdı. İki gün eve gelemedim. Takip etmişler, gittiğimi görünce kapıyı kırıp, eve yerleşmişler. Sabah geldiğimde 'Bu ev benim' dedim. Silahla üzerine yürüdüler. Geçtiğimiz hafta çatışma oldu, yaralananlar bile oldu. İnsanlar evlerini bırakıp kaçıyor. Biraz karşı çıkmaya çalışsak, birden 50 kişi oluyorlar ve bıçaklarla bizi kovalıyorlar."

KİMSE SAHİP ÇIKMADI
Çatışma olduğu sırada polisi aradıklarını ama polislerin gelmediğini söyleyen Korkut, "Bu mahalle öyle bir hale geldi ki torbacılık çoğaldı, silahlar susmaz hale geldi, evler yanıyor. Adamlar sizi de yakacağız, hepinizi öldüreceğiz diyor, polisleri arıyoruz gelmiyorlar bile. Durumu muhtara da bildirdik. Ama sonuç yok. Belediye de aynı şekilde ilgilenmiyor. Seçim zamanları ayağımıza gelen muhtar şu an yüzümüzü bile görmek istemiyor. Sahipsiz ve çok çaresiz kalmış durumdayız" diye konuştu.

TEK UMUDUMUZ YENİ VALİMİZ
Kimsenin kendilerine sahip çıkmamasından dolayı büyük hayal kırıklığına uğradıklarını ve kendilerini çok çaresiz hissettiklerini söyleyen mahalle sakini Veli Tan: Biz Türk vatandaşı değil miyiz diye sormaya başladık. Eğer Türk vatandaşı değilsek söylesinler de bilelim ona göre bir yere gidelim. Ama biz bu ülkenin vatandaşıyız. Yıllardır bu bölgede işgal vergisi, emlak vergisi, vergisini eksiksiz ödedik. Korku içinde birisi bize sahip çıksın diye bekliyoruz. Son umudumuz ilimizi yeni gelen valimiz Ercan Topaca" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süvari Mahallesi’nde bir ayda 10 ev yakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN