Altınköy öğrenciler için tam bir okul

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Altınköy öğrenciler için tam bir okul

Belediye Başkanı Tiryaki, Altındağ’da hayata geçirdikleri Altınköy projesinin öğrenciler için bir okul gibi olduğunu söyledi

Şehir merkezine bir asır öncesinin köy hayatını taşıyan Altınköy, çivisiz köy evleri, camisi, kahvesi, bakkalı, taş fırını ve farklı el sanatlarının yaşatıldığı atölyeleri ile tam bin dönüme ulaştı. Türkiye'nin ilk açık hava köy müzesi olan Altınköy'ün çocuklar için bir okul görevi üstlendiğini vurgulayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Altınköy Açık Hava Müzesi, bugün sütün fabrikada üretildiğini, salatalığın ağaçta yetiştiğini sanan şehirde büyüyen çocuklarımızın, 100 yıl öncesinin doğal köy yaşamını öğrenmesi açısından bir okul görevi üstleniyor. Özelikle öğrenciler Altınköy'ü mutlaka ziyaret etmeli. Okullar öğrencilerini mutlaka Altınköy'e getirmeli" dedi.

Tarihi bir yolculuk
Altınköy'e gelenleri tarihi bir yolculuğa çıkardıklarını vurgulayan Tiryaki, "Sebze, meyve tarlasının dışında buğday tarlası da bulunan Altınköy'ün el sanatlarının yaşatıldığı atölyeleri, camisi, kahvesi, bakkalı, çamaşırhanesi, ilkokulu, hızarı, taş fırını, köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, ziyarete açık. Yaşayan müze Altınköy Açık Hava Müzesi'nde, kaybolmaya yüz tutmuş kimi meslekler de yaşatılıyor" şeklinde konuştu.

100 yıl öncesi
Altınköy'ün kuruluş sürecini anlatan fotoğraf ve filmlerin sergilendiği köy odası, yöresel kıyafetlerle birlikte köy yaşamının farklı yönleri ile sergilendiği Etnografya Müzesi, köyde hem ev içinde hem dışarıda kullanılan eşyaların sergilendiği Köy Müzesi, köy oyuncaklarından oluşan Köy Oyuncakları Müzesi, çocukların geçmişte kalan pek çok çocuk oyununu oynayabildiği Çocuk Etkinlik Evi ile Yaban Hayatı Tanıtım Müzesi de gezilebilecek müzeler arasında. Altınköy Açık Hava Müzesi ile Karadeniz Bölgesi'nde hiç çivi kullanılmadan yapılmış ancak zaman içinde kaderine terk edilen 100-150 yıllık "Çantı" evlere de sahip çıkıldı. Bu evlerin bazıları restoran, bazıları otel olarak kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altınköy öğrenciler için tam bir okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN