Hazal Ateş: Kaldırım taşları!

Giriş Tarihi: 29.11.2016

Kış geldi, yarından itibaren yağmur, kar başlıyor… Kaldırım taşları üstümüzü başımızı berbat etmek için bubi tuzağı gibi bekliyor. Ya da buz pistine dönüşmeye hazır… İnsan yararına yapılan her yapı aslında medeniyetin göstergesi. Bir şehrin gelişmişlik seviyesi de bunlarla ölçülüyor.
İnsan hayatını kolaylaştıran geniş yollar, estetik-sağlam kaldırımlar.
Yürüyüş, bisiklet yolları… Bir şehrin sokaklarında yaşlı, çocuk, bebekli anne, engelli herkes rahatça gezebilsin.
Kaldırımın yüksekliği, kullanılan taş da çağdaş belediyeciliğin göstergesi. Örneğin, New York sokaklarındaki kaldırım taşları yaklaşık yüz yıllık… Bakım, onarım tabiî ki yapılıyor ancak her yıl sökülüp yenisi döşenmiyor. Biz de ise iki kişinin kaldırımda yan yana yürümesi ne mümkün.
Daracık kaldırımlarda bir de bilinçsizce dikilen ağaçlar… Elinizde bir de bavulunuz varsa ne mümkün yürümek. Her beş yılda bir kaldırımlar sökülür, yenilenir, inşaat bir türlü bitmez.
Başkent'in kaldırımları son yıllarda ağırlıklı olarak andezit, granit, küp, kilit, bazalt, granit, küp taşlarla yenileniyor… Bozulan, yıpranan bordür ve kaldırımların onarılması için biz vatandaşlara da görev düşüyor.
Bozuk kaldırımlara küfür etmek yerine lütfen Mavi Masa'yı arayın ve sorunu bildirin. Arızalı kaldırım, bordür taşlarının yenilenmesini isteyin. Emin olun ki duyarlı bir ekip iş başında!

***

Söz kaldırım taşlarından açılmışken, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'a da teşekkür etmek istiyorum.
Yenimahalle, Batıkent, Demetevler'de ara sokaklar da dâhil bütün kaldırım taşları geçen yıl sökülüp yeniden yapıldı. Hem sağlam hem de estetik.
Anlaşılan o ki, kaldırım taşı deyip geçmemek lazım.
Necip Fazıl Kısakürek'in "Kaldırımlar" şiirinden alıntıyla hoş kalın.
"Kaldırımlar, çilekeş yalnızların annesi;
Kaldırımlar, içimde yaşamış bir insandır.
Kaldırımlar, duyulur, ses kesilince sesi;
Kaldırımlar, içimde kıvrılan bir lisandır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal Ateş: Kaldırım taşları!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN