Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suyu buldu sıra otelde

Çamlıdere Belediye Başkanı Can, yıllarca ilçede termal su bulunmadığı raporlarını bir türlü kabullenemedi. Su inadı sonuç verdi, termal su bulundu. Şimdi sıra otele geldi

Suyu buldu sıra otelde
Çevresindeki bütün ilçelerde jeotermal kaynak su bulunan Çamlıdere, yıllardır ilçelerinde de suyun bulunması için bürokrasi ile mücadele etti. MTA'nın sürekli olarak olmadığına dair raporlar hazırlamasını bir türlü kabullenemeyen Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, konuyu başbakanlığı döneminde 2009 yılında ilçedeki Ali Semerkandi Hazretleri Türbesi'ni ziyarete gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletti. Erdoğan'ın talimatının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkileri harekete geçerek Çamlıdere'de jeotermal kaynak suyu aramaya başladı.

BİLİM İNSANLARINI DAVET ETTİ
Metrelerce derinliğe sondaj vuran yetkililer yıllardır aranan suyu Ahatlı ve Ağacın köylerinde buldu. Bulunan suyun 7 bin nüfuslu ilçede turizm patlaması yaşatacağını söylenen Belediye Başkanı Caner Can, "İlçemizin manevi mimarı Ali Semerkandi Hazretleri yaklaşık 600 önce, "Gün Olacak Dünya Çamlıdere'ye Dolacak"demiş... Biz bu sözün jeotermal suyu ile gerçekleşeceğine inanıyoruz. Ben bilim insanlarını bu suyu incelemeye davet ediyorum. Çünkü bu suyun pek çok hastalığa şifa olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

OTEL İNŞAATI BAŞLADI
Can, " Yıllardır süren mücadelenin ardından suyun bulunması ile turizm konusunda atağa geçmek istiyoruz. Altı hamam olan 80 yataklı bir otel inşaatına başladık. 18 ay içinde oteli bitirmeyi düşünüyoruz. Bizim buranın suyu hep engellendi. Bürokrasi bizi hep engelledi. Yıllarca uğraştık. O bana su yok diyen adamlar Cumhurbaşkanımızın talimat vermesinin ardından bin 150 metreden suyu buldular" diye konuştu.

SEMERKANDİ UMUDU
İlçede türbesi bulunan Ali Semerkandi Hazretleri'nin su ile ilgili kerametlerinin olduğunu belirten Başkan Caner Can, "Ali Semerkandi Hazretleri diyince aklımıza su gelir. Onun kerameti olan bir suyu var. Asasını vuruyor ve bir su çıkıyor. Osmanlı döneminde Bursa'da bir çekirge istilası çıkıyor. Şeyh Ali Semerkandi Sultan 2. Murat'ın isteği ile Bursa'ya gidiyor ve Ulu Cami'ye o suyu asarak çekirge istilasını bitiriyor. Hatta padişah o suyun taşınmasında görevli kişiler için her türlü kolaylığın sağlanmasını söylüyor. Ankara'daki çekirge istilası da aynen bu tarafından önleniyor" dedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suyu buldu sıra otelde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN