Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurbanlıkta hizmet yarışı

Belediyeler toplam 750 dönüm arazi üzerine kurulacak kurban satış ve kesim alanlarında en iyi hizmet için adeta yarışıyor. Tesislerde kafeterya ve duş alma imkanı da sağlanıyor

Kurbanlıkta hizmet yarışı
Ankara'nın merkez ilçeleri kurban satış ve kesim alanlarıyla ilgili hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Vatandaşların ve kurban satıcılarının daha verimli ortamda alışverişlerini yapabilmesi için alanlarda her türlü detay düşünülüyor. Hijyen noktasında temizlik birimlerinin çok hassas olarak çalışacağı kurban satış noktalarında WC'lerin yanı sıra çok sayıda banyo da yer alacak. Sincan, Yenimahalle, Pursaklar, Keçiören, Altındağ, Mamak ve Gölbaşı'nda kurulacak kurban satış alanlarının toplam büyüklüğü ise 750 dönümlük araziyi kapsayacak. Canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada 17-19 liraya işlem görürken, kurbanlıklarda ise ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-1000 TL arasında değişiyor.

KESİMHANELER YAYGINLAŞTI
?Çimşit Mahallesi'nde 200 çadırlık kurban satış ve kesim yeri ayarladıklarını belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, "Kurban satış yerimizde kesimhaneler var. Buralarda belediyemizce belirlenmiş profesyonel kasaplar görev yapacak. İlçenin farklı noktalarında da kesimhaneler olacak" şeklinde konuştu.

KESİM YERLERİ BELİRLİ NOKTALARDA TOPLANACAK
Büyükşehir Belediyesi, gelecek yıl kurban satış ve kesim yerlerini belirli noktalarda toparlamaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Özgür Güven, "Büyükşehir Belediyesi olarak Gölbaşı, Beypazarı, Şereflikoçhisar ve Nallıhan'da kurban kesim yerlerini hayata geçireceğiz. Bu kesimhanelerin hemen yanında satış noktaları da yer alacak. Önümüzdeki yıl tamamlanması planlanan proje ile birçok ilçenin kurban satış yeri açmasına gerek kalmayacak. Bu uygulama ile kurban kesim ve satışlarında iyi bir standardı yakalamış olacağız" dedi.

YAKACIK'A 5 BİN ARAÇ KAPASİTELİ OTOPARK
'nin Yakacık satış ve kesim alanında bu yıl yaklaşık 10 bin küçük, 7 bin büyükbaş hayvan görücüye çıkacak. Alanın 300 çadırlı ve 5 bin araç kapasiteli olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Kurban satıcıları ve kurbanlık almaya gelen vatandaşların konforu için tüm ayrıntıları düşündük. Her bayram olduğu gibi bu bayram da ekiplerimiz bir sorun yaşanmaması için 24 saat görev yapıyorlar" dedi.

MODERN TESİSLERDE GÜNDE BİN KURBAN
Keçiören Belediyesi, Ovacık'ta modern kurban satış alanı kurarak vatandaşların ve satıcıların huzurlu bir şekilde kurban alışverişlerini yapabilmeleri için tüm imkânlarını seferber edecek. Bu yıl 700 kurban satış çadırı olacak. Belediyeye ait tesisler içerisindeki modern mezbahalarda günde bin adet kurban kesimi yapılabilecek.

KARAPÜRÇEK'TE VETERİNER HEKİMLER KONTROL EDİYOR
Türkiye'nin en büyük kurban satış merkezlerinden birinin bulunduğu Altındağ Karapürçek'te 362 hayvan barınağı yer alıyor. Tesiste mescitten kafeteryaya, satıcıların duş alacakları, yemek yiyecekleri yerlere kadar her şey mevcut… Ayrıca bu tesiste bulunan kurbanlıklar, veteriner hekim kontrollerine de tabi tutuluyor. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Hem kurban satıcılarına hem de vatandaşımıza en sağlıklı ortamlarda hizmet veriyoruz" şeklinde konuştu.7 KONTEYNIRDA MOBİL HİZMET
Mamak Belediyesi Ortaköy kurban alanında tüm detayların düşünüldüğünü ifade eden Belediye Başkanı Mesut Akgül, "7 adet mobil konteynırın yanı sıra, WC ve banyoların bulunduğu 2 bina yer alacak. İtfaiye, otopark, veteriner ve doktorların bulunduğu sağlık merkezi noktasının yanına da seyyar kafeteryalar kurulacak" diye konuştu.

BAŞKENTE YENİ KURBAN PAZARI
Etimesgut Belediyesi, Yapracık Mahallesi eski mevkiine yeni bir kurban satış ve kesim yeri inşa ediyor. Görüntü ve çevre kirliliğinin yaşanmaması, vatandaşların kokusundan rahatsız olmaması için yerleşim alanlarından uzak bir noktaya yapılan kurban pazarında; satıcı ve alıcı vatandaşların mağdur olmaması için tüm donatılar yapılıyor. Kurban satış noktasının ulaşım, su, ışıklandırma gibi temel eksikleri süratle gideriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurbanlıkta hizmet yarışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN