Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baca şapkası kullanın

Madeni İşler Esnaf Odası Başkanı , soba ve şofben zehirlenmelerine karşı vatandaşların baca şapkası kullanmasını önerdi

Giriş Tarihi: 8.12.2018
Baca şapkası kullanın
Kış aylarının gelmesi ve evlerde sobaların kurulmasıyla beraber en çok korkulan olayların başında da soba zehirlenmeleri geliyor. Ankara Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Fidanboy vatandaşlara baca şapkası kullanmalarını önerdi.

KÖMÜR ATMAYIN
Soba sezonunun eylülde başladığını söyleyen Fidanboy, "Kış ne zaman biterse soba o zaman biter. İnsanlar 2-3 ay önceden hazırlık yapıyorlar. Eskiden tek tip sobalar vardı. Köy evinde oturanlar soba olmadan o evi ısıtamazlardı. Vatandaşımız akşam yatmaya 2 saat kala sobaya kömür atmasınlar. Sonra zehirleme yapabilir" dedi. Fidanboy, "Yüzlerce soba çeşidi var. Tuğlalısı, kokulusu ve şöminelisi... Kimisi görsellik için kimisi nostalji, kimisi de ısınmak için alır. Isınma amaçlı olanlar daha ucuzdur. Diğerleri biraz daha pahalıdır" diye konuştu.

ŞAPKA ÖNEMLİ
Çoğu vatandaşın baca şapkalarının ne olduğu ve nasıl kullanıldığını bilmediğini belirten Fidanboy, "Baca şapkaları 5 yıldır var. Günümüzde daha yaygın. Bacanın haricinde kokuyu alması için mutfakta ve aydınlıklarda kullanılıyor. Üzerine toplama merkezleri yapılıyor. Yapılmadan takılmıyor. Çoğu vatandaşımız bilmiyor. Çoğu da komşuda görüp öyle geliyor. Canını seven kişi muhakkak taktırmalı. Bütün binalarda, işyerlerinde kullanılan bir soba şapkası vardır. Baca şapkası olarak bütün binalara takılması gerekiyor. Takılırsa geri tepme olmadığı için zehirleme yapmaz. Rüzgâr çıktığında şapka döner, döndüğünde içeriye temiz hava verir. İyi bir usta yaparsa farklıdır. Şapka vardır 3-5 lira. Adam şapkayı özel yaparsa fiyatı 200-300 lira olur. Soba şapkaları boy boydur. 50 liradan 500 liraya kadar mevcut" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baca şapkası kullanın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN