Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeşinin adını yaşattı

2010 yılında bir kız çocuğu babası öldürüldü. Ablası ve annesi faillerin peşine düştü. Azmettirici ve tetikçi yakalandı. Tetikçi müebbet hapis cezası aldı. Azmettirici ise oldu

Giriş Tarihi: 28.6.2019
Kardeşinin adını yaşattı
39 yaşındaki Emel Şen bu süreçte çalıştığı özel hastanedeki işini bıraktı. Kardeşi Burak Şen'in hakkını savunmak ve adını yaşatmak için hem hukuki mücadele verdi hem de pasta, börek ve yemek işlerine girip KOSGEB desteğiyle kardeşinin adıyla bir mekân açtı. Şen, "Çok mücadele verdim. Önce evimde yaptığım mantı, sigara böreklerini satarak başladım. 'Seni katlettiler ama ben senin adını yaşatacağım ölene kadar' diye yemin edip kardeşimin adıyla dükkân açtım. Allah yolumuzu açtı, onun ismiyle beraber yürüdük" diye konuştu. Yenimahalle Demetevler'de 29 Ekim 2010 tarihinde 28 kurşunla taranan otomobilinde can veren Burak Şen (26) cinayeti davası Kasım ayında sona eriyor. O tarihte Özevler Mahallesi 448. Sokak'ta bir tanıdığına misafirliğe giden Şen, evden ayrılırken silahlı saldırıya uğramıştı. Otomobiline binerken silahla ateş açılan Şen, olay yerinde yaşamını yitirmişti. Olayın üzerinden tam 9 yıl geçti. Bu süreçte Şen'in ablası 39 yaşındaki Emel Şen kardeşinin hakkını savunmak ve adını yaşatmak için gece gündüz hukuk mücadelesi verdi. Emniyet ve adliyenin her gün yolunu tutan Şen, genç adamı öldürten kişinin ise düğününde halay çeken akrabası Barış M. olduğunu öğrendi. Barış M. "Cinayete azmettirmek" iddiasıyla tutuklandı. Azmettirici Barış M. şartlı tahliye oldu. Tetikçi Murat Ç. ise müebbet cezası aldı. Cinayet davası kasım ayında son bulacak.

HAYALİM KARDEŞİMİN ADINI DEVAM ETTİRMEK
"BURAK'IN adını ve hikâyesini elimden geldiğince her yerde anlatacağım" diyen Şen, "9 sene geçti üstünden. Gece gündüz emniyet, adliye gezdim. İnşallah yüce adalette bizden yana olur. Ben kardeş aşığıyım. Muhteşem bir insandı. Gerçek bir kardeşti. İyinin yanında kötünün karşısındaydı. Hayatı çocuklar ve köpeklerdi. Kadınlara çok değer veriyordu. En azılı köpeği getirin onun yanına o kadar uysallaşıyordu ki müthiş bir enerjisi vardı. Kardeşimi tabutta gördüm tabuta sığmadı mezara koyduk mezara sığmadı. Tek hayalim kardeşimin adını devam ettirmek. Ben yaşadığım sürece onun adını, hayat hikâyesini herkesin anmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

ONUN İSMİYLE BERABER YÜRÜDÜK
ŞEN, "Kardeşimin olayı yaşandığında özel bir hastane sahibinin ikiz çocuklarına bakıyordum. Ayrıldıktan sonra evde çalışmaya başladım. Bildiğim ürünleri yapmaya başladım. Eşe dosta, sağa sola satmaya başladım. 20 yıl görmediğim bir arkadaşım geldi ve bana neden bunları pazarda satmıyorsun dedi. Bunun üzerine Ümitköy Pazarı'nda tezgâh açtım. Açtıktan sonra evde olan 2 kiloluk yufkayı sararak tezgâh parasını çıkarttım. Şu an çalıştığım yemek şirketinin sahibi Nuran Hanım bana sigara böreği sarar mısın dedi. Ve onunla sigara börekleri yapmaya başladım. Sonra KOSGEB'i duydum. Sertifikamı alıp bu iş yerini açtım. Burayı açma sebebim rahmetli kardeşim Burak Şen 2010'da cinayete kurban gitti. Annemle beraber çok mücadele verdim. 'Kardeşimi katlettiler ama ben adını ölene kadar yaşatacağım' diye yemin ettim. Bu şekilde Allah yolumuzu açtı. Kardeşimin ismiyle beraber yürüdük. 61 Burak Mantı Kafe oldu. Önce mantı, sigara böreği toptancılığıyla başladım. Şu anda müşterinin isteğine göre sulu yemek, baklava, mantı, hamur işleri, pasta işlerine girdik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşinin adını yaşattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN