Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atıfbey dökülüyor

Mahalleli savaştan çıkmış gibi yıkık dökük evlerin arasında yaşıyor. Halk 10 yıldır kentsel dönüşümü dört gözle bekliyor

Giriş Tarihi: 27.3.2020 ABONE OL
Atıfbey dökülüyor
Ankara'nın ilk mahallelerinden Atıfbey, hak ettiği değeri görmek istiyor. Atıfbey, 100 yıllık bir mahalle ama şimdilerde kaderine terk edilmiş durumda
Muhtarlar anlatıyor söyleşimizin sekizinci konuğu Altındağ Yenidoğan Atıfbey Mahallesi. Altındağ'da en çok muhtarlık yapan ve rekoru elinde bulunduran muhtar Kenan Han. Muhtar Han 58 yaşında evli ve iki çocuk sahibi, lise mezunu. Ankara Altındağlı. Doğduğu günden bu yana bu mahallede ikamet ediyor. Atıf Bey Mahallesi cumhuriyet tarihinde ilk kurulan mahallelerden birisi. Mahallenin ilk kurulduğu andan itibaren atalarının da burada olduğunu belirten 30 yıllık muhtar Kenan Han, mahallesini tanıttı.

24 MAHALLE BİRLEŞTİRİLDİ
Muhtar Han, "Ben Atıfbey mahallesi bebesiyim" diyerek muhtarlık macerasını şöyle anlattı: 30 yıl önce hamile bir kadın muhtardan fakirlik belgesi istedi. Muhtar da bunun karşılığında ücret talep etti ben de buna karşı çıktım. Bu sistemin değişmesi gerektiğini ve halka hizmet etmeliyim düşüncesi ile muhtarlığa aday oldum ve seçildim. Mahalleli beni sevdi 30 yıldır işimi severek yapıyorum. Eskiden Engürü Mahallesi muhtarlığındaydım. Zamanla mahalleler birleştirildi. Atıfbey Mahallesi 24 mahallenin birleşiminden oluşuyor.

YIKMASINLAR DİYE 'ATIFBEY'
Mahalle adını Cumhuriyet tarihinin ilk Ankara Valisi olan Mehmet Atıf Tüzün'den aldı. Vali çok sevilen ve çalışkan bir valiymiş. Mahalleye önceleri 'dağ aradı' derlemiş. Zamanında çok sayıda gecekondu yapılmış. 'Mahallenin ismini Atıfbey koyalım ki valinin ismidir diye evlerimizi yıkmasınlar' diye düşünülmüş. Mahallenin nüfusu 7 bin. Mahalle fakir bir mahalle. Mahallede 4 okul var.

MERKEZDE BİR VİRANE
Kentsel dönüşüm sorunumuz var. Mahallenin yüzde 80'i yıkıldı. Büyükşehir'e ait olan yerler var. 10 yıldır söz verildi ama henüz kentsel dönüşüme başlamadılar. Bir an önce harekete geçsinler, mahalle çöplüğe döndü. Mahallemizde sadece 15 tane apartman dairesi var geri kalanı hep gecekondu. Mahallemiz Ankara'nın merkezinde ama hak ettiği değeri görmüyor. Ulus'a yürüyerek 3, Kızılay'a ise 10'dakika uzaklıkta. Ankara'nın merkezinde virane durumundayız. Daha önce ulaşım sorunumuz vardı. SABAH Ankara sayesinde sorunumuz bir günde çözüldü.

MAHALLE RAHAT NEFES ALDI
Eskiden mahallemizde sürekli asayiş olayları yaşanırdı. Özellikle uyuşturucu konusunda çok büyük sıkıntılarımız vardı. Son bir yıl içinde polislerimizin yaptığı başarılı operasyonlar sayesinde mahallemiz rahat nefes aldı. Tabiri caizse eskiden mahalleye polis giremezdi. Şimdilerde 10 gece bekçimiz var. Bekçiler geceleri huzuru sağlıyor. Polisler de sürekli devriye geziyor. Uyuşturucu belasından kurtulduk diyebilirim. Eskisi kadar kavga olayları da yaşanmıyor.

MAHALLENİN İSTEKLERİ

Hemen kentsel dönüşüm yapılsın.
Yollar köstebek yuvası gibi. Yol yapılsın
Kaldırımlar kırık dökük: Kaldırımlar düzenlensin.
Pazar yeri yok
Sağlık ocağı yok.
PTT şubesi yok.
Kreş yok.

ARKADAŞINA GÖNDER
Atıfbey dökülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA