Gençlerden Ecdada 522 Bin Mektup

Giriş Tarihi: 3.4.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Çanakkale ve Sarıkamış’ın 100. yılında 100 bin mektup” sloganıyla hayata geçirdiği “Gençlerden Ecdada Mektup” yarışmasında bir rekora imza atıldı. Proje kapsamında 522 bin genç, yazdıkları mektuplarla ecdada seslendi.
Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ve Çanakkale Zaferi ile Sarıkamış’ın 100. yılına denk gelmesi nedeniyle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması’nın başvuruları 30 Mart’ta sona erdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, proje sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, gençliğin tarihini iyi bilmesi gerektiğini ve bunu çok önemsediğini dile getirdi. Ecdada Mektup Yarışması’na gelen 522 bin başvurunun bir rekor olduğunu belirten Bakan Kılıç, “500 bini aşkın genç kardeşimiz bu yarışmaya katılarak, ecdadına mektup yazarak hissiyatını dile getirmiş durumda. Bu çok ciddi bir şey. Bu rakamlar gençlerin projeyi ne kadar sahiplendiğini ve tarihine sahip çıktığını gösteriyor” diye konuştu.
Gençlerin tarihini tanıyan bireyler olarak yetişmesini amaçlayan projeye ‘Çanakkale ve Sarıkamış’ın 100. yılında 100 bin mektup’ sloganıyla 3 Ocak tarihinde başlandı. Yarışma kapsamında 11-14 yaş kategorisinde 180 bin 768, 15-28 yaş kategorisinde 255 bin 363, 19-29 yaş kategorisinde 85 bin 880 olmak üzere toplamda 522 bin 190 kişi, ecdadı için mektup kaleme aldı. Mektuplar ilk olarak 81 ilde Koordinatör Gençlik Merkezi Müdürü başkanlığında kurulan komisyonlarca değerlendirilerek, her kategoride ilk üçe girenler belirlenecek. Ardından 17 Nisan tarihine kadar bu işlem bitirilerek, mektuplar Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gönderilecek. 3 kategorideki en iyi 3 mektubun değerlendirilmesi ise gençlik ve spor uzmanlarından kurulu komisyonca yapılacak. Yarışmanın sonuçları 1 Mayıs tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınlanacak. Yarışmada her 3 kategoride de ilk üçe girenlerden birinciye ultrabook ve bakanlık kitap seti, ikinciye dizüstü bilgisayar ve bakanlık kitap seti, üçüncüye akıllı telefon ve bakanlık kitap seti ödül olarak verilecek. Ayrıca ilk 100’e giren gençlere Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca düzenlenen proje ve etkinliklere katılmada öncelik tanınacak. Dereceye giren gençler, ödüllerini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Bakanlık Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın elinden alacak. Ayrıca, Gençlik Haftası programına dahil edilerek başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerince kabul edilecek. Yazılan mektuplardan yayınlanmaya değer görülenler de seçilerek kitap haline getirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlerden Ecdada 522 Bin Mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN