Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Damızlık Koyun Keçi Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Kılıç:

Giriş Tarihi: 15.4.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 13:51
Karkas koyun etinde son 5 yıldır hiç zam olmadığını belirten İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç: “Kırmızı et değil dana eti zamanlandı. Daha kaliteli, sağlıklı ve lezzetli olan koyun eti dana etine göre çok daha ucuz” dedi.
Karkas koyun ve kuzu etine son 5 yıldır zam yapılmadığına dikkat çeken Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, kırmızı et fiyatları değil dana eti fiyatları yükseldiğini belirterek, şunları kaydetti:
“ Dana etinde yaşanan fiyat artışını kırmızı etin tamamına mal etmek istiyorlar. Karkas dana etin kilogramında bir artış söz konusu 19 liradan 22 liraya yükseldi. Karkas koyun ve kuzu etinde 5 yıldır zam söz konusu değil. Yem başta olmak üzere girdi maliyetleri yüzde yüz artarken karkas et fiyatında bir artış olmadı. Karkas kuzu fiyatı 5 sene öncede 22 TL idi bugün de 22 TL. daha kaliteli, sağlıklı, lezzetli olduğu kadar uygun fiyatıyla da öne çıkan koyun eti tüketiminin artması durumunda dana eti fiyatındaki artışta son bulacaktır.”
Ankara Birlik Başkanı Hasan Kılınç yaptığı açıklamada koyun etinin Et ve Süt Kurumu’ndaki ve kasaplardaki ucuz fiyatına dikkat çeken Başkan Kılınç koyun eti ile ilgili şu bilgileri verdi: “Koyun eti ülkemiz için kırmızı ette güçlü bir seçenek. Ancak dana eti üzerinden spekülasyon yapılıyor. Dana etindeki fiyat artışını da frenleyecek küçükbaş eti tüketimindeki artıştır. Koyun eti dana etinden daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha ucuz. Ayrıca bizim damak tadımıza da daha uygun. Hayvan sayımız hızla artıyor bu da kırmızı et üretiminde ve tüketiminde yurtdışına bağımlılığımızın ortadan kalkması demektir. Üretimde olduğu gibi tüketimi de artırmalıyız. Kırmızı et konusunda bilinçsiz bir topluma dönüştük. Yeni nesil koyun, kuzu, koç, toklu arasındaki farkı genel kültür anlamında bile bilmiyor. Koyun eti fiyatlarını görenler şaşırıyor. Bugün, Et ve Süt Kurumu’nda koyun but 19.75 TL, koyun kol 18.50 TL, koyun gerdan 16.00 TL, koyun pirzola 24.50 TL, koyun güveç 14.25 TL. Koyun eti kasaptaki fiyatı ise 22 TL. Dar gelirli için fiyatlar çok uygun. Koyun eti doğru anlatılır ise tüketimi artacaktır. Tüketiciye koyun etinin üstün özelliklerini anlatmalıyız. Bunun yanı sıra bazı tüketiciler de kasaplarda ve marketlerde koyun eti bulamamakta şikayetçi.”
Küçükbaş hayvan üretimine uygun bir coğrafyada yaşadığımızı belirten Kılınç, dana etinden daha ucuz olmasına karşın koyun etinin yıllardır yok sayıldığını vurgulayan Kılıç şöyle devam etti:
” Ülke olarak daha fazla koyun eti tüketmeliyiz. Koyun etini ev dışı gıda sektöründe de kullanılmalı. Hem yemekler daha lezzetli olacak hem de etli yemek fiyatları düşecektir. Aslında Anadolu insanın damak tadına ve mutfak kültürüne en uygun kırmızı et türü koyun ve kuzu etidir. Fiyatı kadar lezzeti ve sağlıklı oluşu ile de ön plana çıkmakta. Koyun bir mera hayvanı olup yetiştirici elinde tamamen doğal beslenir ve doğadan beslenir. Köylümüzün de dediği gibi meradan otlanır, gölden sulanır. Çiftlik hayvanı olmayıp tamamen doğada yayılır.”
KOYUN VE KEÇİ ETİ MUTLULUK VERİYOR
Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği olarak yurtdışında ve yurtiçinde koyun ve keçi ürünleri ile ilgili yapılan araştırmaları yakından takip ettiklerini belirten Başkan Kılınç, “Yapılan araştırmalarda birçok besin öğesinin doğrudan depresyon ile ilişkisi olduğu görülüyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre depresyon tedavisi sırasında psikiyatrik desteğin yanı sıra diyet kalitesinin de son derece önemli olduğu görülmüştür. B vitaminlerinin beyindeki serotonin hormonuna (mutluluk hormonu) direkt etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Özellikle kadınlarda düşük gözlenen B12 vitamini içeren besinlerin en başında koyun ve keçi eti geliyor.Çinko yetersizliği olan bireylerde de depresyonun daha sık görüldüğü ve tedavi gören depresyondaki bireylerde de tedaviye yanıtın daha az olduğu görülmüştür. Çinkonun besinsel kaynakları içinde de koyun ve keçi eti yer almakta” ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damızlık Koyun Keçi Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Kılıç:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN