Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bisikletli Oryantiring 2.kademe Yarışları Manavgat’ta Başladı

Giriş Tarihi: 25.4.2015 19:48 Güncelleme Tarihi: 26.4.2015 07:31
Türkiye’de yeni bir spor dalı olan Oryantiring sporunun alt grubu olan Bisikletli Oryantiring’in Türkiye Şampiyonası 2.kademe yarışları Manavgat Titreyengöl Turizm Bölgesi’nde başladı. 12 kategoride düzenlenen yarışmalara Türkiye genelinden 80 sporcu katıldı.
Bisikletli Oryantiring Türkiye Şampiyonası 2.kademe yarışları 80 sporcunun katılımı ile Manavgat Titreyengöl Turizm Bölgesi’nde başladı. E21, E20, E18, E16, 40 yaş üstü kategorisi ve yeni başlayanlar olmak üzere 6’sı erkekler, 6’sı bayanlar için 12 kategoride yapılacak olan yarışlar iki gün sürecek. Yarışlarla ilgili bilgi veren Organizasyon Kurulu Başkanı Metin Değirmenci “Bu yarışmayı 3 kademe üzerinden yapıyoruz. İlk kademeyi Tarsus’da yaptık, burada ikinci kademeyi yapıyoruz. Üçüncü kademeyi yani finali ise 16-17 Mayıs tarihleri arasında Bolu’da gerçekleştireceğiz. Ulusal düzeyde, Türkiye Şampiyonası statüsünde bir yarışma” diye konuştu.
Yarışmalarla ilgili teknik bilgi veren Başhakem Rüştü Dikbasan, “E21, E20, E18, E16, 40 yaş üstü kategorisi ve yeni başlayanlar olmak üzere 6’sı erkekler, 6’sı bayanlar için 12 kategori var. 15 kulüpten toplam 80 yarışmacımız var. Kategoriye göre 6 kilometreden 12 kilometreye kadar etap uzunluğu var” dedi.
Hakkari’den Çanakkale’ye kadar Türkiye’nin muhtelif bölgelerinden yaklaşık 80 sporcunun yarışmaya iştirak ettiğini belirten Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Doç.Dr.Tekin Çolakoğlu, “Türkiye Oryantiring Federasyonu’nun düzenlediği bisikletli oryantiring yarışmalarını 2. kademe yarışlarında Manavgat Titreyengöl ve Sorgun bölgesinde yapacağız. Bisikletli oryantiring Türkiye’de yani olmasına rağmen iki yıldır baya bir gelişme gösterdi. İleriki yıllarda diğer federasyonlarla iletişim haline geçerek daha fazla kitleye ulaşmayı hedefliyoruz. Bizim esas amacımız koşarak oryantiring, bisikletli ve kayaklı oryantiring diğer alt dallar olarak geçer. Ama biz bisikleti de çok önemsiyoruz. Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde güzel bisiklet alanlarımız var, coğrafyamız zaten çok güzel, bunun en güzel örneklerinden birisi de Manavgat bölgesi, burada harika yarışlar düzenleyebiliriz. Gelecek yıllarda gerek ulusal gerekse uluslar arası, bunların çalışmalarını da şu anda yapıyoruz. Yerelde Belediye Başkanımız, Turizm Yatırımcıları Birliğimiz (TİSOYAB) çok destek oldular. Zaten bu tür yarışmalarda mutlaka lokal destek olması gerekiyor. Lokal destek olmadan ancak bir noktaya kadar getirebiliyorsunuz, bir noktadan sonra fazla verimli olamazsınız. Lokal destekle çok güzel organizasyonlara imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
Türkiye Oryantiring Federasyonu’nun Bisikletli Oryantiring yarışlarını Manavgat’ta yapmasından memnuniyet duyduklarını belirten Titreyengöl Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği (TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan ise “Başkanımızı bu bölgeyi seçtiği için kutluyoruz. Zaten doğal yapısı ve otel kategorileriyle çeşitlilik arz eden bir bölge olduğu için her tür spor aktivitesi için uygun bir bölge. Konaklama olarak sezonun düşük fiyat olarak en uygun zamanı ve yer olarak sorunumuz yok. İlk turizmin geliştiği ve güzel olan Titreyengöl, Sorgun bölgemizi yeni yönetim olarak ve belediyemizle birlikte federasyonun da katkılarıyla canlandırıyoruz. Turizm de ve sporun bütün branşlarında inşallah bölgemizi Türkiye’de ve dünyada bir numara yapacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
ORYANTİRİNG YARIŞLARINDA RUS SPORCULAR
Ulusal olarak gerçekleştirilen Bisikletli Oryantiring 2. kademe yarışlarına Manavgat’ta tatillerini geçiren Mihail Utkin ve Olga Kulbachko isimli Rus vatandaşları da katıldı. Türkiye’nin güzel bir iklim ve coğrafyaya sahip olduğunu belirten Mihail Utkin, tatil için geldiği Manavgat’ta bisikletli oryantiring yarışlarının yapılacağını öğrenince katılmak istediğini ve organizasyon komitesinden olumlu yanıt aldığını söyledi. Mihail Utkin, “Son üç yıldır Nisan ayında Manavgat’a tatil yapmaya geliyorum. Bu yıl Türkiye Şampiyona’sının olduğunu öğrendim ve katılmak istedim. Rus Bisikletli Oryantiring takımında bulunuyorum ve Portekiz’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katıldım, bu yarışmanın da benim için iyi bir antrenman olacağını düşünüyorum. Türk sporcularla birlikte yarışarak hem onları tanımış olacağım hem de kendimi değerlendireceğim. Organizasyon çok güzel, yarışmaya katılmama izin verdiler ve her türlü araç gereç olarak yarış gereksinimini karşıladılar. Bu anlamda yarışma komitesine de teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İlk gün yarışları sonucu ise şöyle:
"E20 kategorisinde;
1. Ercan Arslan (ODTÜ Spor Kulübü)
2. Ferhat Alyılmaz (Doruk Dağcılık)
3. Okan Baş (Antalya-Ferdi)
E21 Kategorisi
1. Erkan Sezgin (TSK Spor Gücü)
2. Erdi Arslan (Kastamonu-Ferdi)
3. İsmail Kendüzler (TSK Spor Gücü)
K16 Kategorisi
1. Raziye Durgut (Neo Doğa Sporları)
K21 Kategorisi
1. Banu Aysolmaz (ODTÜ Spor Kulübü)
2. Çağla Şengör (Muğla GSK)
YBE
1. Oğuz Öztürk (Antalya-Ferdi)
2. Mesut Hatipoğlu (ABS Bisiklet Grubu)
3. Yılmaz Acar (Antalya-Ferdi)
YBK
1. Meral Tolunay (Antalya-Ferdi)
2. Kübra Korkmaz (ODTÜ Spor Kulübü)
3. Merve Nur Ayazoğlu (Kastamonu-Ferdi)".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bisikletli Oryantiring 2.kademe Yarışları Manavgat’ta Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN