AfD’nin ilk hamlesi vatandaslığa müdahale

Meclise gireli iki ay olan aşırı sağ parti Almanya için Alternatif’in ilk yasa tasarısı, göçmenleri hedef aldı. AfD, Türkleri yakından ilgilendiren Vatandaşlık Yasası’nın değişmesini istiyor

Giriş Tarihi: 4.12.2017 10:03
AfD’nin ilk hamlesi vatandaslığa müdahale
Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimde meclise girmeyi başaran ırkçı parti Almanya için Alternatif (AfD), Vatandaşlık Yasası'nın değişmesi için yasa tasarısı sundu. AfD, mevcut yasanın Almanya'da dünyaya gelen göçmen çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı sunduğuna dikkat çekerek, yasanın değişmesini istedi.

TÜRKLER ÖRNEK VERİLDİ
AfD, sadakat sorunu yaşandığını belirterek, özellikle Türkleri örnek gösterdi. Türklerin AK Parti tarafından yönlendirilebileceğini belirten AfD, çifte vatandaşlıkla Alman dıs siyasetinin etkilenebileceği uyarısı yaptı. AfD'liler, "Bu şekilde yabancı ülkelerin Alman siyasetindeki çıkarlarının önü açılmış oluyor" iddiasında bulundu. Önergede, "Aynı şekilde Almanya'nın geleneği, hukuku ve yasalarıyla tezat olan yabancı bir yasam tarzının da önü açılır. Bu da, çifte vatandasın özellikle aydınlatılmamış bir kültürden gelmesi durumunda kritik bir vaziyet alır" denildi. Önergede özellikle Türkler örnek verilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Asimilasyon insanlık suçudur" ve "Üç değil, bes çocuk yapın. Avrupa'nın geleceği sizlersiniz" sözleri hatırlatılarak, "Bu Avrupa'yı ele geçirme ideolojisini açıkça göstermektedir" yorumu yapıldı.

"ESKİ HALİNE DÖNSÜN"
Mevcut yasanın Almanya'da çifte pasaport sahibi insanların sayısının artmasına yol açtığını belirten AfD, "Bununla birlikte, çifte vatandaşlığa bağlı olarak meydana gelen sorunlar da artıyor" dedi. AfD, yasanın değişmesini ve yeniden Opsiyon Modeli'nin yürürlüğe girmesini istedi. Opsiyon Modeli'ne göre Almanya'da dünyaya gelip de ailesi en az sekiz yıldır ülkede yasayan göçmen kökenli çocuklara geçici çifte vatandaşlık hakkı veriliyordu. Bu çocuklar, en geç 23 yasında köken vatandaşlığı ile Alman vatandaşlığı arasında tercih yapmak zorunda kalıyorlardı. Büyük Koalisyon hükümeti, yasada değişikliğe giderek, bu tercih mecburiyetini ortadan kaldırmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AfD’nin ilk hamlesi vatandaslığa müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN