Türk marketler Avrupa’da birleşti

Avrupa’daki Türk market zincirleri pazar paylarını artırmak için birleşiyor. 11 ülkeden 350’yi aşkın gurbetçi market temsilcisi Avrupa Türk Perakendeciler Birliği’ni kuruyor

Giriş Tarihi: 13.12.2017 13:11
Türk marketler Avrupa’da birleşti
Avrupalı Türklere ait yerel market zincirleri Avrupa'daki yabancı rakiplerine karsı rekabette güç birliğine gidiyor. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Baskanı Mustafa Altunbilek, Danimarka, İsveç, Norveç, İskandinav ülkeleri, Litvanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, Almanya ve İngiltere olmak üzere 11 ülkeden, 350'yi askın marketi temsil eden 35 kurucu üyenin Avrupa Türk Perakendeciler Birligi kurulusu için çalışma başlattığını söyledi.

ORTAK SATIN ALMA

Birliğin 15 milyar euroluk pazarı temsil ettiğini belirten Altunbilek, "Hedefimiz 30 ülkeye yayılarak, 100 üyeye ulaşmak" dedi.

Avrupa'daki marketlerin dev markalar karsısında kurumsallıktan uzak kaldığını aktaran Altunbilek, bir sorunları olduğunda tek baslarına çözmek zorunda kaldıklarını dile getirdi. Altunbilek, "Lojistik depo oluşturup ortak satın alım yapmalarını sağlayacağız. Türkiye'den ürün alımlarında zaman zaman yasadıkları sıkıntıları da dernekleşmeyle birlikte azaltacağız" ifadelerini kullandı.

Yerel marketlerde 90 bin kisinin istihdam edildiğini belirten Altunbilek, "Marketlerde farklı ülke vatandaşları da çalışıyor. Isgücü maliyetli olduğu için de part-time eleman alıyorlar. Çalışanların eğitim sorununu akademi kurarak çözmeyi planlıyoruz" dedi. Altunbilek, birliğin 2018'de faaliyete geçeceğini dile getirdi.

PAZARI YÜZDE 10 BÜYÜTECEKLER

Birlik üyesi market tedarikçilerinden Yayla Agro Food yöneticisi Erkan Türkoğlu ise TPF önderliğinde Avrupa'daki yerel perakendeciler, toptancılar ve dağıtıcıların yılda bir, bir araya geldiğini söyledi. "Avrupa'daki rekabet, Türkiye'ye kıyasla çok daha büyük. Sadece bir market zinciri 50 milyar euroyu aşan ciro gerçekleştiriyor. Önümüzdeki günlerde İsviçre, Macaristan, Çekya Cumhuriyeti ve Polonya'dan da yeni üyelerimiz aramıza katılacak" diyen Türkoğlu, 2018 sonunda, Avrupa'da 5 bin Türk marketin paylaştığı 15 milyar euroluk pazarı yüzde 10 büyütmeyi hedeflediklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk marketler Avrupa’da birleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN