Primlerinizi nasıl geri alabilirsiniz?

Türkiye’deki sigortalı süreniz aylık almak için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılmış olan primlerinizi isteme hakkınız var

Giriş Tarihi: 19.12.2017 16:45
Primlerinizi nasıl geri alabilirsiniz?
Avrupalı Türklerin ülkemizdeki çalışması ile çalıştıkları ülkedeki sigortalılık primleri birleştirildiğinde yaş ilerlediği halde ülkemizden aylık hakkı kazanılamayabilir. Veya yurtdışında hiçbir çalışmanız olmadığı halde Türkiye'deki sigortalı süreniz aylık almak için yeterli gelmeyebilir. Sizlerin veya geride kalan hak sahiplerinin ülkemizde aylık hakkı doğmuyorsa daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu'na yatırılmış olan primlerinizi isteme hakkınız var. Primlerin iadesi sigorta teriminde yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi olarak geçmektedir.
Genel olarak prim iadesi;
Çalıştığı işten ayrılan ve işyerini kapatan, Yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan, sigortalılara yapılır.
Yaşlılık toptan ödemesinde iki farklı uygulama ortaya çıkıyor.
Burada milad, 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası talebe bağlı uygulamadır.
01.10.2008 tarihi reform yasasının yürürlüğe girdiği tarihtir.

NEREYE BAŞVURMALI
Yaşlılık toptan ödemesi, SSK (4-a) ve BAG-KUR (4-b) kapsamındaki sigortalılar ile ilk defa devlet memuru (4-c) kapsamında sigortalı olanlara dilekçe ile kuruma başvurması halinde yapılmaktadır.
Talep dilekçesine SSK (4-a) ve Devlet Memuru (4-c) kapsamındaki sigortalılardan ilgili döneme ait aylık prim ve hizmet belgesi, henüz SGK Kurumuna verilmemiş olanlar için sigortalı işten ayrılış bildirgesi, sigortalılığına esas faaliyetine son vereceğini beyan eden BAG-KUR (4-b) kapsamındaki sigortalılar için de sigortalı işten ayrılış bildirgesi eklenir.

HESAP NASIL YAPILIR?
Toptan ödeme tutarı, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri güncelleme katsayısı ile güncellenerek hesaplanır. SSK (4-a) ve Devlet memuru (4-c) kapsamındaki sigortalıların kendisinin ve işverenlerinin, BAG-KUR (4-b) kapsamındaki sigortalının ise kendisinin ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin her yıla ait tutarı, primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için, her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek belirlenir.

Devlet memuru olarak çalışmış ve ayrılıp yurtdışında bulunan siz Avrupalı Türklerin toptan ödeme şekli ise Anayasa Mahkemesi Emekli Sandığı Kanunu'nu var kabul ettiğinden 01.10.2008 günü öncesi memuriyeti olanların toptan ödemesi aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır.
Toptan ödeme, - 61 yaşını veya yaş haddini doldurmuş ve yaşlılık aylığına hak kazanamayan iştirakçilere, - Maluliyetleri sağlık kuruluşunca onaylanan, ancak 10 yıldan / 1800 günden az hizmeti bulunan iştirakçilere, Sandığa tabi olarak çalışmakta iken vefat edenlerin ölüm aylığına hak kazanamayan hak sahiplerine, fiili ve itibari hizmet sürelerinin her tam yılı için görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylıklarının iki katı tutarında yapılan ödemedir.

NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM?

Rukiye / BELÇİKA
03.07.1973 Belçika doğumluyum. Çifte vatandaşım. Türkiye sigorta başlangıcım 01.06.1997. 556 günüm var. Emekli Sandığı gün sayım ise 1064 gün. 2002'de Belçika'da ikamet etmeye başladım. 22.11.2002'de doğum yaptım. 2005 yılının 4. ayından itibaren halen çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Aylığım ne olur?

1997 başlangıcınıza göre 82 bin 500 TL ödeyerek 54 yaşında Türkiye'den emekli olabilirsiniz. Usulüne uygun çalışma yapmazsanız son çalışmanız emekli sandığı olduğundan, Türkiye'den emekli olmanız için ödemeniz gereken borçlanma bedeli 108 bin 875 TL. Bu nedenle usulune uygun çalışma yapmanız sizin yararınıza.

E-DEVLET'TE RAKAM DEĞİŞİR Mİ?

Ayhan

Kayınpederim 02.02.1960 doğumlu. İlk işe giriş tarihi 01.03.2007. Toplam 4A hizmeti 3317, askerlik başlangıcı 03.07.1980, bitiş tarihi ise 03.03.1982. İki ay öncesine kadar E-Devlet üzerinde 4500 gün üzerinden emekli olabilir görünüyordu. Ancak bugün baktığımda 5000 gün üzerinden emekli olabilir görünüyor. Askerlik borçlanması yapması halinde emeklilik şartlarında nasıl bir değişiklik olur?

Kayınpederinizin başlangıcı 2000'den sonra olduğundan, 4500 gün 60 yaş 25 yıldan emekli olabilir. 2007 yılı başlangıcından itibaren 25 yıl hesaplanması ile en erken 2032 yılında emekli olabilir. Diğer yöntem ise 7000 gün 60 yaştır.

Prim ödemeden de emekli olabilirsiniz
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Primlerinizi nasıl geri alabilirsiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN