350 bin emekli açlıkla mücadele ediyor

Almanya’da açıklanan son rapora göre halkın yüzde 20’si yoksulluk riski altında yaşıyor. Ülkede 350 bin emekli ise karınlarını ‘Tafel’ adlı yardım kuruluşları sayesinde doyurabiliyor

Giriş Tarihi: 25.12.2017 10:43
350 bin emekli açlıkla mücadele ediyor
Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Almanya'da üst üste açıklanan fakirlik raporları şaşkınlığa yol açtı. Halkın neredeyse yüzde 20'sinin yoksulluk riski altında yaşadığı, milyonlarca çocuğun yoksulluk altında ezildiği Almanya'da, şimdi de emeklilerin durumu şok etkisi yarattı. Son belirlemelere göre Almanya'da 350 bin emekli, karnını doyurmaya parası olmadığı için yardım kuruluşlarının kurduğu bedava sofralarda yemek yemek zorunda kalıyor.

TAFEL'LERDE YİYORLAR
Evde yemek pişirebilecek ne parası ne de malzemesi olan emeklilerin sayısının 350 bin olması, siyasileri de endişelendirdi. Siyasiler konuyla ilgili bir çalışma yapılmasını isterken, emekliler ise içinde bulundukları duruma isyan etti. 'Tafel' adı altında yoksullara hizmet veren kurumlarda yemek yiyip, kıyafetlerini de yardım kuruluşlarından almak mecburiyetinde kalan Alman yaslıların çoğu, çok düşük bir emeklilik aylığı ile geçinmek zorunda.
Tafel isimli yardım kurulusunda karnını doyuranların yüzde 24'ü emekli.

Tafel Almanya Genel Müdürü Jochen Brühl, giderek fakirlesen emeklilerde bir artış kaydedildiğini doğrularken, "Bize gelen yaşlıların sayısının arttığını gözlemliyoruz. Özellikle Almanya'nın kırsal alanlarında ve Dogu bölgesindeki eyaletlerdeki gelişme endişe verici" dedi. Yaşlılıkta yoksulluk riskinin en çok kadınlarda ve az çalışanlarda görüldüğü belirtiliyor. Bu emeklilerin aylık gelirleri genelde 500 euronun altında bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
350 bin emekli açlıkla mücadele ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN