Avusturya’da “başörtüsü” düşmanına tepki

Avusturya’nın ırkçı koalisyon hükümetinin yeni Eğitim Bakanı HeinzFassmann’ın “Öğretmenler başörtü takmamalıdır” sözlerine ülkede yaşan Müslümanlar tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 27.12.2017 12:34
Avusturya’da “başörtüsü” düşmanına tepki

Merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisinin (FPÖ) oluşturduğu hükümetin İslâm, yabancı ve sığınmacı karşıtı programının yanı sıra göreve henüz başlayan bakanların açıklamaları, ülkede bulunan Müslümanlar başta olmak üzere yabancıları ve sığınmacıları kaygılandırıyor. Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşıtlığını her fırsatta dile getiren ırkçı hükümet, Müslümanlara ait kurumlar, yabancı ve göçmenlere karşı sert uygulamaları hayata geçirmek istiyor.

Irkçı hükümetin coğrafya Profesörü yeni Eğitim Bakanı Fassmann'ın, "Din dersleri ve özel okullar hariç, öğretmenlerin başörtüsü takmaması gerektiğine" dair ifadeleri, 1912'den itibaren İslâm dinin resmen kabul edildiği Avusturya'da yaşayan Müslümanların tepkisine neden oldu.

Başbakan SebastianKurz'un dışişleri ve entegrasyon bakanlığı döneminde çeşitli vesilelerle gündeme taşıdığı öğretmenlik gibi bazı memuriyetlerde başörtüsünün yasaklanmasına yönelik girişimlerin bu dönemde yeniden filizlenerek ülke gündemini ciddi oranda meşgul edeceği tahmin ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avusturya’da “başörtüsü” düşmanına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN