Ev almak zora girdi

Almanya’da düşük faize rağmen konut fiyatları tavan yaptı. Komisyoncular da yüksek ücret talep edince ülkede ev almak zorlaştı. Konutların yüzde 15 ila 30 oranında değerlendiği açıklandı

Giriş Tarihi: 28.12.2017 09:37
Ev almak zora girdi
Avrupa Merkez Bankası'nın düşük faiz politikasının ardından özellikle Almanya'da, konut sektörüne yönelme oldu. Ancak yapılan araştırmalar ülkede konut almanın giderek zorlaştığını ortaya koydu. Ülkede konut ve ticari gayrimenkul fiyatları, bu yılın üçüncü çeyreğinde artmaya devam etti.

YÜZDE 30 AŞIRI DEĞERLİ
Almanya Merkez Bankası'nın (Bundesbank) geçen ay yayımladığı raporda referans gösterdiği 2016 yılı model hesaplamaları, gayrimenkullerin, kasaba ve şehirlerde yüzde 15 ila 30 oranında asırı değerli olduğunu ortaya koydu. Öte yandan komisyoncuların talep ettiği yüksek ücretler, ülkede konut alırken karşılaşılan diğer önemli bir sorunu oluşturdu.

EMLAKÇILAR ÇOK KAZANIYOR
Merkezi Köln'de bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü'nün araştırmasına göre, ülkede düşük faiz sayesinde konut alımı, neredeyse her yerde kiradan daha ucuz olmasına karsın aracılık ücretleri bu süreçte önemli bir engel oldu. Başkent Berlin'de 200 bin euroluk bir konuta 14 bin euro komisyon ücreti talep edilebildiği belirtilen araştırmaya göre, Berlin'de dairelerin yaklaşık yüzde 80'i emlakçılar tarafından satısa sunuluyor. Söz konusu faktörlerin yanı özellikle metropol şehirlerde konut açığının yüksek olması ve kiraların da giderek artması bir diğer önemli sorun olarak görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ev almak zora girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN