Cezasını ödemeyenler gümrükten geçemeyecek

Binlerce Sıla Yolcusunu ilgilendiren yeni düzenlemeye göre trafik cezası tahsil edilmemiş yabancı plakalı araçlar, cezayı ödemeden Türkiye’den çıkamayacak

Giriş Tarihi: 14.2.2018 10:16
Cezasını ödemeyenler gümrükten geçemeyecek
Her yıl binlerce Sıla Yolcusu arabalarına atlayıp memleketlerini ziyarete gidiyor. Yabancı plakalı araçlarıyla Türkiye'ye giden Sıla Yolcularına trafikte ceza kesilebiliyor, fakat yolculardan bazıları bu cezaları ödemeden ülkeyi terk ediyor. 'Yabancı Plakalı Araçlara Verilen Trafik İdari Para Cezalarının Tahsiline İlişkin Yönetmelik' ile bu yolcuların cezalarını ödememesi halinde gümrükten geçmelerine izin verilmeyecek.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, ülkeyi terk etmek üzere sınır kapılarına gelen yabancı plakalı araçlara ilişkin, sistemde tahsil edilmemiş trafik idari para cezası görünmesi halinde, trafik idari para cezası ödenmeden araçların sınırı geçmesine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca izin verilmeyecek.

KARTLA DA ÖDENEBİLİR
Yönetmeliğe göre yabancı plakalı araçların sürücülerine ve plakalarına verilen trafik idari para cezaları, Maliye Bakanlığı'na bağlı muhasebe birimleri ve bu birimlere bağlı muhasebe yetkilisi mutemetlerine, vergi dairelerine ve Gelir İdaresi Baskanlığı'nca yetkilendirilen banka veya PTT şubelerine ödenecek. Banka veya kredi kartı ile tahsilatın yapılabildiği kara hudut kapılarında, söz konusu cezaların banka veya kredi kartı aracılığıyla da ödenmesi mümkün olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezasını ödemeyenler gümrükten geçemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN